PODRÓŻOWANIE Z PSEM ZA GRANICE, JAKIE FORMALNOŚCI i DOKUMENTY cz. 2/2

Artykuły o formalnościach i dokumentach do zagranicznej podróży z psem są przez nas na bieżąco aktualizowane, w razie pojawienia się wszelkich nowych prawnych regulacji. Dlatego nie przejmuj się datą pierwszej publikacji tego artykułu.

Cieśnina Bosfor, czyli jak na razie największa granica, na jakiej był Snupi, bo granica między Europą i Azją!
Cieśnina Bosfor, czyli granica między Europą i Azją!

CZĘŚĆ 1 wpisu TUTAJ

W pierwszej części opisane zostały podstawy do załatwienia formalności i dokumentów do podróży z psem do innego kraju: paszport, chip, szczepienia. Jednak okraszone przez nas zostały tam masą praktycznych porad i uwag, które zmniejszają nakład czasu, wydatków i zmartwień w razie problemów z psem. Tak też się stanie  w tej części, gdzie opisujemy formalności, które są potrzebne do zagranicznej podróży z psem poza Unię Europejską: badanie poziomu przeciwciał wścieklizny (tzw. miareczkowanie) czy świadectwo zdrowia i innych, nietypowych, Także o istnieniu bazy danych Pet Travel z listą wymogów do ponad 170 krajów (które w większości są takie same).

4. MIARECZKOWANIE czyli BADANIE POZIOMU PRZECIWCIAŁ PRZECIWKO WIRUSOWI WŚCIEKLIZNY W ORGANIZMIE PSA

Dość drogie badanie (koszt to ok. 200 zł), ma za zadanie potwierdzić, że nasz futrzak faktycznie został szczepiony przeciwko wściekliźnie i jego organizm jest na nią odporny . Bowiem często pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie w życiu psa nie wytwarz odpowiedniego poziomu przeciwciał  (minimalny, wymagany poziom przeciwciał to 0,5UI/ml).

Miareczkownie to jeden z najczęstszych dodatkowych wymagów przy wwozie psa. Ponadto niezbędnę by wrócić z psem do Unii Europejskiej (a więc i Polski) z pozostałych krajów (bardzo często zapominają o tym osoby jadące np. do Ukrainy). Dlatego warto je zrobić, zwłaszcza że badanie miareczkowania wystarczy jedno na całe życie (pod warunkami wymienionymi poniżej). Najlepiej wykonać je w wolnej chwili, kiedy będziemy mieli trochę wolnej gotówki, a nie wtedy, kiedy zostaniemy do tego zmuszeni faktem dokonanym i będziemy musieli martwić się zgraniem różnych terminów. Bowiem te przy miareczkowaniu są bardzo istotne.

O czym należy pamiętać przy przeprowadzaniu badania miareczkowania?

 • Badanie można wykonać w większości klinik weterynaryjnych, ale to nie w nich przeprowadzany jest zasadniczy test, tylko w jedynym w Polsce ośrodku – Zakładzie Wirusologii Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Niektóre kliniki weterynaryjne wysyłają więc krew bezpośrednio do zagranicznych laboratoriów (listę laboratoriów, upoważnionych do przeprowadzania badań w innych krajach, znajdziesz na stronie http://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/approved-labs/index_en.htm). Piszę o tym, bo to dość istotnie wpływa na czas oczekiwania na wyniki. Może on osiągnąć nawet miesiąc, dlatego zaplanuj to z odpowiednim wyprzedzeniem. No i na pocieszenie powiem, że z tych 200 zł, większość, bo ponad 160 zł, pobiera laboratorium. Zadanie naszego lokalnego weterynarza to pobrać krew i zadbać o jej przekazanie.
 • Badanie nie może zostać przeprowadzone wcześniej niż 30 dni od otrzymania pierwszego lub kolejnej dawki szczepienia przeciwko wściekliźnie. Zatem znowu uwaga – zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem i zerknijcie do części 1 wpisu, gdzie opisałem dokładnie terminy przy szczepieniach.
 • Istnieje także ograniczenie czasowe jeśli zwierzę z innego kraju chcemy przywieźć do Polski (UE), wtedy badanie nie może zostać przeprowadzone później, niż na trzy miesiące przed datą wjazdu do Polski/UE. Ale spokojnie, powtarzam, to dotyczy tylko zwierząt, które pochodzą z krajów wysokiego zagrożenia wścieklizną, czyli np. jesteście w Maroko i chcecie zaadoptować bezdomnego psa z tego kraju  (lista krajów wysokiego zagrożenia wśckelizną https://www.pettravel.com/passports_rabies_countries.cfm
 • … jeśli nasz pies jest polski i np. po prostu zabraliśmy go ze sobą na wakacje na 4 miesiące i po tym czasie z nim wracamy do Polski, to termin 3 miesięcy nas nie obowiązuje. Nie trzeba w kraju, w którym spędzaliśmy wakacje robić mu ponownie miareczkowania.
 • Co do zasady badanie miareczkowania u psa wystarczy jedno, na całe jego życie. Oczywiście pod warunkiem, że otrzyma on kolejne szczepienie przeciwko wściekliźnie we właściwym terminie. Aczkolwiek może się trafić kraj, który będzie miał tak nadwrażliwe podejście do wwozu zwierząt, że będzie wymagał ponownego przeprowadzenia badania.
 • Nasz lekarz weterynarii ma jeszcze jedno zadania. Ośrodek w Puławach (czy inne laboratorium) wystawia certyfikat, który potwierdza odpowiedni poziom przeciwciał. Jednak to lekarz z kliniki, gdzie pobierano krew, musi wpisać do paszportu i potwierdzić przeprowadzenie badania i jego wynik. Dopilnuj, by tak się stało. Mimo tego wpisu w paszporcie i tak zabierz certyfikat z laboratorium ze sobą.Taka ciekawostka, chociaż nie wiem, czy dobrze, że ją wrzucam, żeby nie mieszać w głowach. Gdy robiliśmy miareczkowanie lata temu martwiliśmy się, że robimy Snupiemu badanie tuż przed końcem ważności terminu jego szczepienia. Martwiliśmy się, że poziom przeciwciał może okazać się zbyt niski. Weterynarz uspokoił nas jednak, że „nie ma takiej opcji”. Jak wytłumaczył: jeśli pies rzeczywiście był szczepiony i otrzymymał kolejne dawki szczepień, to nie ma możliwości, by poziom przeciwciał okazał się niewystarczający, co za tym idzie, by badanie wyszło negatywnie (faktycznie, poziom przeciwiał u Snupiego wyniósł ponad 7 – przy wymaganym 0,5).  Podobno pies po trzech kolejnych szczepieniach przeciwko wściekliźnie uzyskuje na nią już odporność na całe życie. Jednak nie ma co tego sprawdzać. To tak niebezpieczna choroba, że prawo większości krajów świata nakazuje szczepienia psów co rok, inne co trzy lata, przez całe życia psa.
A granicę czeską, to przekracza się na "zimny łokieć".
A granicę czeską, to przekracza się na “zimny łokieć”.

5. ŚWIADECTWO ZDROWIA PSA (certyfikat zdrowia)

Tak naprawdę, to świadectwo zdrowia psa jest dokumentem najważniejszym przy przekraczaniu granicy, ale dzięki porozumieniem między krajami Unii Europejskiej, to właśnie paszport stał się jego odpowiednikiem i zastępuje świadectwo  zdrowia psa. Zatem, co oczywiste, paszport zastępuje świadectwo na terenie Unii Europejskiej. Na szczęście takie porozumienie zawarło także wiele innych państw, spoza UE – państw trzecich. Pozostaje jednak ogromna ilość krajów, które takiego porozumienia z Polską nie zawarły. Jeśli do takiego zmierzasz, musisz wyrobić klasyczne świadectwo zdrowia, ale paszport też koniecznie zabierz ze sobą! Spokojnie, to też dość tania procedura – w Polsce 25 zł, zagranicą najwięcej zapłaciliśmy w Maroko 60 zł (ale tam psi weterynarz to niejako coś dla ludzi z wyższych sfer), a najmniej 8 zł (na Wyspach Zielonego Przylądka – gdy ruszaliśmy jachtem do Brazylii).

Jak zdobyć świadectwo?

 1. Idziemy do dowolnego lekarza weterynarii, ten bada psa i wystawia orzeczenie lekarsko-weterynaryjne (tutaj koszt zależny od waszych relacji z weterynarzem)
 2. Z orzeczeniem od lekarza musimy w ciągu 48 godzin – od jego wystawienia – udać się do Powiatowego Lekarza Weterynarii (zagranicą musicie się dowiedzieć od weterynarza, jaka instytucja wydaje takie zaświadczenie – w każdym większym mieście powinniście jednak bez problemu odnaleźć jej oddział).
 3. Powiatowy lekarz na podstawie orzeczenia i dowodu aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie (a więc trzeba mieć ze sobą paszport) wystawia świadectwo zdrowia dla psa.
 4. Świadectwo wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii jest ważne 15 dni.
 5. Co dokładnie oznacza te 15 dni? W tym czasie zwierzę powinno trafić do kraju docelowego, w którym świadectwo jest wymagane (oczywiście jest też ważne w krajach, które mijamy “po drodze”). Jeśli podróżujesz szybko nie jest to problemem. Jeśli jednak nie uda Ci się w tym terminie dotrzeć do celu,  to musisz wyrobić kolejne świadectwo w kraju po drodze. Nie ma jednego oficjalnego druku świadectwa. Różni się on w zależności od kraju, w którym go wyrabiamy. Aczkolwiek niektóre kraje, np. Australia  mają swój własny, jedyny, akceptowalny druk świadectwa (w takim wypadku musimy go pobrać i poprosić urzędników kraju, w którym wyrabiamy świadectwo, by przygotowali je na tym druku). UWAGA: jeśli wracamy przez kraje, które wymagają świadectwa, to również jest ono potrzebne w drodze powrotnej (oczywiście jeśli upłynął 15-dniowy termin ważności tego pierwszego). Wyrabiamy go na analogicznych zasadach, jak w Polsce. Idziemy do weterynarza, a z zaświadczeniem od niego do odpowiedniej instytucji. Weterynarz na pewno poda nam jej dane.  Jeśli nie mamy świadectwa, a na granicy strażnicy się będą go domagać, to szansą na szybkie załatwienie sprawy jest tylko graniczny lekarz weterynarii. Zapewne może on  wydać takie zaświadczenie, ale nie na każdym przejściu granicznym taki lekarz jest (to wręcz rzadkość). Pytanie też ile to będzie kosztowało. (P.S. Podczas przygotowań do wyjazdu na Ukrainę, słyszeliśmy liczne głosy, ze tamtejsi strażnicy wykryją każdy możliwy niuans, żeby tylko dostać łapówkę. Co więcej, nawet jak będziemy mieli wszystkie dokumenty, to i tak zrobią jakiś problem. My dotychczas ze strony służb granicznych byliśmy przyjmowani tylko miło, a z Ukrainy ostatecznie zrezygnowaliśmy na rzecz Szwajcarii).
 6. Świadectwo zdrowia można jeszcze potwierdzić pieczątką w rubryce “legalizacja” na ostatnich stronach paszportu. Pieczątkę wbija również powiatowy inspektorat.
No tak... coś wysokiego i wystającego, trzeba obsikać ten znak! Zbliżamy się do granicy turecko-gruzińskiej. Gruzińscy strażnicy najbardziej dokładnie, co w praktyczne oznacza jako jedyni, zaglądali do paszportu Snupiego.
No tak… coś wysokiego i wystającego, trzeba obsikać ten znak! Zbliżamy się do granicy turecko-gruzińskiej. Gruzińscy strażnicy jako jedni z nielicznych, ze wszystkich naszych podróży, dość skrupulatnie zaglądali do paszportu Snupiego.

6. PROFILAKTYKA PRZECIWKO TASIEMCOM Echinococcus multilocularis (w paszporcie dział leczenie i profilaktyka echinokokozy). Spokojnie, wbrew nazwie, nie jest to nic trudnego, to zwykłe odrobaczenie psa.

Większość, jeśli nie wszystkie, podawanych w klinikach weterynaryjnych preparatów spełnia ten wymóg. Psa możemy odrobaczyć pastylką lub pastą. Profilaktyka przeciwko tasiemcom powinna zostać przeprowadzona w okresie nie wcześniej niż 120 godzin, ale też nie krótszym niż 24 godziny przed datą planowanego wprowadzenia psa na terytorium państwa, które tego wymaga. A jakie kraje tego wymagają? Przykładowo: Wielkia Brytanii, Irlandia, Finlandia czy Malta.

Jednak odrobaczenie psa i potwierdzenie tego pieczątką oraz podpisem weterynarza w paszporcie zalecam przed każdą podróżą, nawet jeśli nie mamy informacji, by było to wymagane w kraju, do którego zmierzamy. Zawsze po drodze możemy mijać jakiś kraj, którego wymogów zapomnieliśmy sprawdzić, albo zmodyfikowaliśmy drogą podróży. Poza tym im więcej naklejek, pieczątek i podpisów w paszporcie, tym lepiej 😀

Dodatkowo, odrobaczanie jest korzystne dla zdrowia psa i naszego, bo chyba nie ma osoby, której futrzak nie polizałbym chociaż raz w miesiącu po twarzy, prawda? 🙂 Odrobaczanie jest też warunkiem odpowiedzialnego zabierania psa w naturę (by Twój chory pies nie zaraził całego stada czy populacji zwierzyny w danym ekosystemie). Koszt odrobaczania jest bardzo niski, możemy to robić sami (idziemy do weterynarza lub sklepu zoologicznego i kupujemy tabletki, ceny oscylują wokół 10 zł, a zazwyczaj nawet mniej – nie używajcie tabletek z niewiadomego źródła!!!). Odrobaczanie wystarczy przeprowadzić raz na kilka miesięcy. Oczywiście, gdy robimy to sami, nie zdobędziemy niezbędnej do wyjazdu pieczątki i podpisu lekarza, dlatego to jedno odrobaczanie – tuż przed podróżą – wykonajcie u weterynarza. Warto psa odrobaczać na przemian innymi lekami, bo jedne zabijają jedne pasożyty, a drugie trochę inne.

7. INNE WYMOGI

Niektóre kraje mają swoje własne, nieraz bardzo upierdliwe: kwarantanny, dziwne regulacje i dodatkowe dokumenty,  które trzeba tłumaczyć na język polski u przysięgłego tłumacza, a potem w odwrotną stronę, ale to już naprawdę margines. Są też miejsce, gdzie jest całkowity zakaz wwożenia zwierząt, jak indonezyjska wyspa Bali (tak było przynajmniej, jak my tam jechaliśmy z powodu epidemii wścieklizny). Dla pewności i świętego spokoju, przed każdą podróżą zapoznajcie się z przepisami obowiązującymi w państwie, do którego planujecie podróż oraz w państwach tranzytowych. Po pierwsze wyszukajcie kraj w tej FENOMENALNEJ BAZIE DANYCH, która obejmuje prawie wszystkie kraje http://www.pettravel.com/passportnew.cfm

Jeśli ktoś zmierza z psem na Wyspy Karaibskie, to wymogi poszczególnych wysp znajdzie na stronie http://www.thecaribbeanpet.com/

Zaczerpnąć informacji możecie też w polskim Głównym Inspektoracie Weterynarii. Dzwońcie i piszcie do Inspektoratu oraz do jego powiatowych oddziałów (jeśli w Twoim nie wiedzą, zadzwoń do warszawskiego inspektoratu przy ul. Gagarina – tam pracują bardzo zorientowane osoby, dostajemy sygnały od Was, że niektóre powiatowe inspektoraty wygadują potworne bzdury).   Niestety aktualnie trwa przebudowa oficjalnej strony Inspektoratu, więc pewne materiały mogą momentami być niedostępne – dlatego odsyłam do starej wersji strony –http://old.wetgiw.gov.pl/files/3857_PL-UE-obowi%C4%85zuje%20od%20dnia%2029.XII.2014-%202014-576-2013.pdf

Niestety, nawet w Polskie bazie brakuje wielu krajów, więc bazujcie na wspomnianej http://www.pettravel.com/passportnew.cfm . Odradzam szukania informacji w ambasadzie danego kraju w Polsce lub ambasadzie Polski w tym kraju. Jeśli jednak zdecydujesz się na ten krok, to nie idź do ambasady osobiście, a już na pewno nie przypadkowego dnia. Obsługa petentów w ambasadach odbywa się w bardzo ograniczonych godzinach i zazwyczaj tylko do podstawowych czynności: wydawania wiz, itp. Żaden szeregowy pracownik z okienka w ambasadzie nie ma pojęcia o regulacjach związanych z transportem psa. Dlatego najlepiej informacje z ambasady uzyskać poprzez zapytanie e-mail. Być może uzyskacie jakąś konkretną odpowiedź, ale istnieje też ryzyko, że dostaniecie informacje sprzeczne lub błędne. Przykładowo, pani z ambasady Armenii odsyłała nas do Sanepidu, który w ogóle nie zajmuje się takimi zagadnieniami. Z ambasady Gruzji z kolei otrzymałem informacje, że “proszę zrobić takie wymogi jak dla UE i chyba powinno być dobrze”. Dlatego najlepiej od razu proście o nazwę instytucji lub ministerstwa, które w danym kraju zajmuje się regulacjami ds. zwierząt. Jeśli będziecie mieli szczęście, to od razu dostaniecie link do strony internetowej tej instytucji, a nawet do zakładki z regulacjami.

Wydaje się, że dużo tych wszystkich formalności, można poczuć się przytłoczonym, ale tylko dlatego, że opisałem je bardzo dokładnie. Zazwyczaj nie są też problematyczne, tzn. całkiem sprawnie się je załatwia i nie ma typowych urzędniczych absurdów, które spowodują, że wrócisz z danej instytucji z pustymi rękami. Ich jedyny mankament to to, że trzeba za nie zapłacić. A najważniejszą rzeczą, której trzeba pilnować to CZAS i zgranie ze sobą wszystkich terminów, a te masz przecież zapisane w paszporcie, jeśli masz jakieś wątpliwości – pytaj swojego weterynarza (choć niektórzy z nich często wygadują bzdury, o czym nas licznie informujecie).


Na koniec kilka drobniejszych uwag:

 • Najpierw wyrób paszport, a nie szczepienia i profilaktykę:

Gdzieś przeczytałem, ze pies dostanie paszport tylko jak jest zdrowy, dlatego najpierw należy wykonać wszystkie lecznicze sprawy, a potem zgłosić się po paszport. Bzdura, tzn. nie to, że pies musi być zdrowy, ale kolejność. Ponieważ to paszport z chwilą jego wydania zaczyna zastępować książeczkę szczepień i w to właśnie w nim musimy mieć dowód wszystkich szczepień, leczenia i profilaktyki. Jeśli zatem wyrabiamy paszport u tego samego lekarza, który wcześniej szczepił psa i go leczył i wpisał nam to do książeczki szczepień, to zapewne zgodzi się by przepisać te dane do nowego paszportu. Może się jednak zdarzyć tak, że paszport wyrabiać będziemy w innej klinice, niż w której wcześniej byliśmy z psem, a żaden szanujący się lekarz nie potwierdzi czynności, których nie robił – (aktualizacja z dniem 1 lipca 2016 r. wprowadzono system Wetsystems, o której wspomniałem w 1 cześci tego artykułu, który rozwiązuje trochę ten problem)

 • Polska nie jest uznana za kraj wolny od wścieklizny, miej to na uwadze, bo jest to warunek ważny przy podróży do niektórych państw (np. Australia)
 • Przy przekraczaniu granicy, w paszporcie psa nie stawia się żadnych pieczątek, tak jak ma to miejsce w ludzkim paszporcie 😉
 • Dbaj o zdrowie i stan swojego psa na co dzień, a nie tylko gdy gdzieś jedziesz i potrzebujesz “stempelka”. Po pierwsze dlatego, że to obowiązek wobec swojego przyjaciela. Po drugie, dobry stan zdrowia psa pomaga zapobiegać wszelkim większym problemom w podróży i przy wymagających i nietypowych aktywnościach. Dlatego na czas pobytu w kraju polecamy coś w rodzaju pakietów usług weterynaryjnych dla psa PetHelp
 • W kwestii ubezpieczenia psa przy podróżach zagranicznych. No cóż, takie ubezpieczenia dla psa to ciągle w Polsce raczej ewenement, zdarzają się pojedyncze przebłyski, które za chwilę znikają. Towarzystwa ubezpieczeniowe je wprowadzają, potem wycofują, potem przywracają, a potem znów wycofują (najczęściej jako dodatkowo opcja w ubezpieczeniu bagażu, dlatego trzeba pytać i sprawdzać). Takie ubezpieczenia dostępne są bezproblemowo w innych krajach UE, np. w Wielkiej Brytanii, Francji.
Ulica “Psie Budy” we Wrocławiu, tutaj Snupi czuł się jak w domu… no może nie do końca :D, bo nigdy nie spał w budzie 😛

Jeśli doceniasz pracę, jaką włożyliśmy w stworzenie tego obszernego poradnika, znacząco on Ci pomógł lub czytanie naszego bloga jest dla Ciebie najzwyczajniej… przyjemnością, to będziemy ogromnie szczęśliwi, jeśli zdecydujesz się nam odwdzięczyć i kupić komiks naszego autorstwa – szczegóły o nim przeczytasz TUTAJ.

Pierwsza autostopowa podróż w 2014 r. całkowicie odmieniła nasze życie. Ale gdyby nie Snupi, to nigdy by do niej nie doszło i nigdy nie powstałyby „Podróże z Pazurem”. O tym, a także o rozpoczęciu w 2017 r. ciągle trwającej wyprawy dookoła świata, opowiada 1. odcinek KOMIKSU

Możesz także wykonać darowiznę. Ten blog od strony czysto finansowej to dla nas spory wydatek, a nie źródło realnego dochodu (o czym poczytać możecie TUTAJ). Pomóż nam go prowadzić. Każda złotówka się liczy i nawet taką kwotę możesz przekazać. Jeśli każdy, kto skorzystał z naszych poradnikowych artykułów, przelałby zaledwie po “tej 1 złotówce”, to zebralibyśmy w ten sposób ponad 20 tys. zł. Co, przy naszym sposobie podróżowania, starczyłoby na blisko rok życia w trasie i możliwość przecierania szlaku dla kolejnych psi podróżników. Tak, jak uczyniliśmy to tym artykułem.

 • możesz wesprzeć nas poprzez platformę Patronite https://patronite.pl/podroze-z-pazurem
 • jeśli wolisz poprzez bezpośredni przelew na konto bankowe 62 1090 1014 0000 0001 3754 5690 Izabella Miklaszewska, w tytule darowizna (według polskiego prawa, każda osoba fizyczna może każdej innej wykonać darowiznę).
 • możesz to zrobić także poprzez PayPal – na to samo nazwisko i odnośnik do naszego konta paypal.me/zpazurem

Za darowizny znacznie przekraczające nasze oczekiwania, będziemy wysyłać różne podziękowania, o czym dokładnie poczytać możesz na stronie Patronite. Np. zaproszenie do “tajnej” grupy, gdzie możesz być z nami w stałym kontakcie,  zadać bardziej skomplikowane i indywidualne pytania. Czy to poprosić o pomoc w doborze sprzętu, czy poradę ws. podróżowania z psem, z plecakiem, w trudne tereny, w góry… Zapytać o kulisy prowadzenia bloga, czy poprosić o wskazówki do rozpoczęcia/prowadzenia swojej twórczości. Inna opcje, to że do Ciebie zadzwonimy z miejsca, gdzie aktualnie jesteśmy, umówimy się na spacer, a może nawet dołączysz do nas na jakimś etapie wyprawy i nauczymy Cię wszystkiego, co potrafimy. Dziękować też będziemy m.in.  przypinkami (tzw. button) lub magnesami na lodówkę z otwieraczem do kapsli z grafiką naszego bloga (zdjęcie poniżej).

3. Wesprzeć nas także możesz poprzez zakup koszulki/bluzy z wzorami naszego autorstwa w sklepie Power Canvas TUTAJ (20% zysku z nich idzie do nas).

2 wzory bluz i 3 wzory koszulek w wersji damskiej i męskiej dostępne TUTAJ

31 thoughts on “PODRÓŻOWANIE Z PSEM ZA GRANICE, JAKIE FORMALNOŚCI i DOKUMENTY cz. 2/2

 • 23 lutego 2022 at 15:33
  Permalink

  Dziękuję za super blog.
  Cieszę się że Was znalazłam. Pomimo tylu informacji wciąż mam problem..
  Mieszkam w Anglii i mam 3 4miesieczne szczeniaki. Chciałabym z nimi 2-3 razy w roku przyjeżdżać do Polski na urlop.
  A za kilka lat zamieszkają ze mną w Polsce na stałe.
  Czy jadąc do Polski i potem wracając do Anglii muszę je szczepić co dwa tygodnie na wściekliznę i odrobaczać?
  Wjeżdżając do UE muszę mieć kartę zdrowia, a co z powrotem, muszę wyrobić dla nich paszport unijny w Polsce?
  Czy przy każdym urlopie muszę ponosić koszty w obie strony?
  I najważniejsze, nie rozumiem jak załatwić muareczkowanie, czy robię je w obu krajach przed wyjazdem? Czy zdążę wszystko załatwić jeśli chciałabym jechać z nimi pierwszy raz do Polski w połowie kwietnia?
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

  Reply
  • 10 marca 2022 at 08:00
   Permalink

   W tekście jest wszystko, co musisz wiedzieć, by znaleźć odpowiedź na swoje pytania, szczerze, tak je zapisałaś, że nawet ich nie rozumiem – jak np. skąd domniemania o podwójnym miareczkowaniu… Jeśli coś dalej jest niejasne, to w zakładce “jak podróżować z psem” jest link, do założonego przez nas forum, gdzie można zadać pytania. A my przeorganizowaliśmy formę blogowania, i od teraz na wszystkie bardziej skomplikowane oraz indywidualne pytania odpowiadamy tylko naszym patronom i darczyńcom. https://patronite.pl/podroze-z-pazurem Możesz dołączyć. Motywy tej decyzji wyjaśniamy m.in. w tym artykule http://www.podrozezpazurem.pl/2018/08/28/kulisy-podrozniczego-blogowania-i-zarabiania-na-nim/ Mam nadzieję, że zrozumiesz i nie poczujesz się urażona 🙂

   Reply
 • 30 czerwca 2021 at 11:58
  Permalink

  dzień Dobry
  Przeczytałem większość komentarzy, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii:
  jadę z psem do Grecji tranzytem przez Serbie i Macedonię. Dowiedziałem się dzisiaj w powiatowym inspektoracie weterynarii ( a ta informacja jest poparta opisem w świadectwie zdrowia), że w przypadku wyjazdu z państwa niewymagającego miareczkowania do państwa niewymagającego miareczkowania- w tym przypadku z Węgier do Grecji, na czas tranzytu przez Serbie i Macedonię nie jest konieczne świadectwo miareczkowania, pod warunkiem wypełnienia oświadczenia , że w czasie tranzytu pies nie miał styczności ze zwierzętami mogącymi być nosicielami wścieklizny. Tak więc, paszport, chip, szczepienia i kontener w aucie a wszystko powinno pójść gładko. Tym bardziej, że tą samą informację znalazłem na węgierskiej stronie odpowiednika naszej inspekcji.
  Pytanie tylko, czy celnicy maja możliwość sprawdzenia , czy aby nie zatrzymaliśmy się w Macedonii np. na nocleg lub dwa. Chyba, jadąc na dowód, nie maja takiej możliwości…jestem ciekaw Waszej opinii:)

  Reply
  • 30 czerwca 2021 at 12:03
   Permalink

   Sądzę, że nie powinno być problemów. Rzadko kiedy dokumenty psów są sprawdzane, a jak pokażesz psi paszport, to już w ogóle im zazwyczaj wystarczy. Nie wiem, czy jedziesz turystycznie, czy jakoś służbowo większym autem, wtedy mogą być bardziej skrupulatni. Ale nawet jak się pies zatrzymał na noc, to nie powinno ich to interesować. Zazwyczaj tranzyt to i tak przynajmniej 24 godziny, a zazwyczaj w niektórych krajach nawet 48 czy 72. To, że jedziesz na dowód nic nie zmienia, bo pieczątki to obecnie raczej już dodatek, wszystko jest w komputerach, więc po Twoich danych dokładnie będą wiedzieli, kiedy wjechałeś i wyjechałeś z kraju.

   Reply
   • 30 czerwca 2021 at 14:49
    Permalink

    jadę turystycznie, z dziećmi. Jeśli chodzi o to co maja w komputerach- myślę że tu nie ma się co martwić. Po to Polacy jada samochodami np. do Albanii , żeby uniknąć kwarantanny po powrocie. Właśnie dlatego, że nikt na granicy nie sprawdzi skąd turysta właściwie wraca…ja jestem w pełni zaszczepiony wiec tego problemu nie mam. Sadzę że w kwestii psa jest podobnie:)

    Reply
 • 23 maja 2021 at 23:31
  Permalink

  Hej! 🙂 Po pierwsze ogromnie się cieszę, że tak skondensowany blog w informacje ułatwia wielu osobą w tym momencie tak bardzo stresowe podróżowanie. Dziękuję! Mam pytanie dotyczące przywozu piecha z Polski do UK po Brexicie.. Mianowicie Nugat czeka sobie na mnie w Polsce. Oczywiście ma swój paszport, aktualne szczepienie i czeka na wyniki metodą miareczkowania, kolejnym krokiem będzie przed wyjazdem porfilaktyka przeciw tasiemcowi. Powiedzcie proszę czy coś pominęłam? Przeczytałam już tyle informacji, że mimo to ogrom stresu przewozu pieska sięga zenitu. Myślę o kwestii mikroczipu. Czytałam, że na granicy będą go odczytywać jeszcze. Nie jestem pewna czy jest prawidłowo wszędzie zarejestrowany. Czy mogę to zrobić sama online, gdzie warto to sprawdzić, aby na promie nie okazało się to dodatkową czynnością. Pozdrowienia

  Reply
 • 17 kwietnia 2021 at 01:12
  Permalink

  Cześć! Mamy paszport, aktualne szczepienie na wściekliznę, ale NIE MAMY miareczkowania. Pieska pochodzi z Bułgarii(EU) i pilnie będzie jechała tranzytem do Polski(EU). Pozostając w granicach EU miareczkowanie nie jest potrzebne. Chciałabym jednak skrócić drogę poprzez Serbię(poza EU). Czy to się może udać bez miareczkowania, zakładając że w Serbii będzie góra przez kilkanaście godzin? Czy strażnicy ją przepuszczą na wjeździe do Węgier czyli granicy EU?

  Przeczytałam wszystko na pettravel.com, tutaj i dalej mi się miesza w głowie.

  Reply
  • 17 kwietnia 2021 at 04:05
   Permalink

   Nie ma znaczenia ile godzin pies będzie w danym kraju. A co zrobią strażnicy, to nie mamy pojęcia. Pewnie zerkną tylko na paszport i tyle, ale nigdy nie wiadomo. Każda granica i każdy strażnik jest inny. Ale nie wiem jak z Bułgarii do Polski jest przez Serbię niby krócej. Droga przez Rumunię jest dobra i chyba nawet krótsza. Nie wiem też jaki jest cel podróży psa I z czego wynika ta “pilność”, ale jeśli to jakikolwiek handel i kwestia zarobkowa, to nic więcej nie pomożemy.

   Reply
 • 22 listopada 2019 at 14:18
  Permalink

  Dzień dobry, czy po otrzymaniu wyników badania miareczkowania przeciwciał wscieklizny musimy czekać 3 miesięcy żeby wjechać do Ukrainy? Pies jest kupiony w Polsce

  Reply
 • 11 października 2019 at 06:12
  Permalink

  Super.
  Czyli przy wyjeździe do Rumunii po załatwieniu wszystkich formalności mam 15 dni na powrót do Polski bez chodzenia po urzedach?

  Reply
  • 11 października 2019 at 07:56
   Permalink

   Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej, więc nie wiem czy świadectwo jest wymagane. Jeśli tak, to dokładnie tak – jeśli obrócisz w 15 dni, to wystarczy świadectwo z Polski

   Reply
 • 17 lipca 2019 at 10:38
  Permalink

  Bardzo przydatne informacje, właśnie tego szukałam ponieważ często podróżujemy z naszym pupilem 🙂

  Reply
 • 4 czerwca 2019 at 19:59
  Permalink

  Hej, super wpis. Natomiast dalej nie mozemy zrozumiec jednej rzeczy. Jestesmy po szczepieniu, zrobilismy miareczkowanie,matomiast masz wyjazd jest za miesiac. Bedziemy przejezdzac przed Serbie, Bosnie i mamy metlik w glowie z tymi 3 miesiacami… czy pies musi odczekac 3 miechy w PL zeby moc go przewiezc przez kraje nie bedace w UE?

  Reply
  • 4 czerwca 2019 at 20:15
   Permalink

   3 miesiące odnoszą się do psów, których ojczyzną nie jest Polska i chcemy je wprowadzić na teren Polski (lub UE), 3 miesiące nie odnoszą się do do innych krajów. Oczywiście, taki wymóg może w nich być i może być inny. Dlatego należy sprawdzić na stronie pettravel. Ilość takich krajów jest jednak bardzo mała i zazwyczaj jeśli masz certyfikat miareczkowania i wpisany go do paszportu – możesz jeszcze tego samego dnia być w innym kraju. Wyjątkiem są kraje, które prowadzą listę krajów wysokiego ryzyka wścieklizny i z takiego kraju pochodzi nas pies (czyli przylatujemy np. do Szwajcari z psem, który pochodzi np. z Kongo – problem nie istnieje jeśli nasz pies jest np. holenderski i w Kongo po prostu byliśmy, a teraz przylatujemy z niego do Szwajcarii). Częściowa lista krajów wysokiego zagrożenia wścieklizną pod tym linkiem https://www.pettravel.com/passports_rabies_countries.cfm

   Reply
 • 4 czerwca 2019 at 19:16
  Permalink

  Hej, super wpis. Natomiast dalej nie mozemy zrozumiec jednej rzeczy. Jestesmy po szczepieniu, zrobilismy miareczkowanie,matomiast masz wyjazd jest za miesiac. Bedziemy przejezdzac przed Serbie, Bosnie i mamy metlik w glowie z tymi 3 miesiacami… czy pies musi odczekac 3 miechy w PL zeby moc go przewiezc przez kraje noe UE?

  Reply
 • 4 marca 2019 at 19:53
  Permalink

  Finally, someone who realizes we need details! I’ve been reading a lot about the regulations and want to clarify the bottom paragraph on the rabies titer about traveling from a non-listed country back into the EU.

  I live in the NL, other than holidays, the dogs have lived all their lives here. They have rabies vaccinations and will have a titer from here. We will retire/nomad travel starting this year. Does the below apply indefinitely? Or is there a time limit, perhaps if we are out of the EU 6, 12 months or more. I called the European Commission but they haven’t sent the promised response. I will have a titer but am wondering if we need to redo it at some point. How many times can I go in and out on the titer from this year (assuming vaccinations will be current) Hoping you have insight…thinking you will if anyone does!

  The three-month period prior to entry does not apply to the re-entry of pets from a non-listed third country into the EU if the accompanying EU pet passport shows that the blood sample was taken before this animal left the Community territory and that sufficient antibodies to rabies were detected in the blood analysis.

  Reply
  • 4 marca 2019 at 20:14
   Permalink

   Hi, titer test is for whole life time period of dog (if you keep vaccination periods and only some island countries require titer test more fresh – like not older than 12 months). I am not sure if I correct understand your question. You love in NL, do you speak Dutch? If yes, write please you question in Dutch, Izabella speaks dutch so it will be easier for us, to make sure we understand question 🙂

   Reply
 • 9 lutego 2019 at 11:15
  Permalink

  Pytanie i prośba o poradę!
  Wyjeżdżamy z partnerem do Szwajcarii i pies Carlos jedzie z nami. Jako, ze nie miał wcześniej wszczepionego czipa ani paszportu, jesteśmy w trakcie jego wyrabiania. Lekarz twierdzi, że pies po wyrobieniu czipa powinien mieć powtórzoną szczepionkę przeciwko wściekliźnie, choć zaczepiliśmy go niecałe 5 miesięcy temu. Czy uważacie, że jeśli wykonam poziom przeciwciał i wyjdzie on powyżej wymagań, pies nie będzie musiał być kolejny raz szczepiony i certyfikat będzie wystarczający?

  Reply
  • 9 lutego 2019 at 11:32
   Permalink

   Musisz mieć szczepienie wpisane do paszportu. Sam certyfikat nie wystarczy. Spróbuj pójść do weterynarza, który robił szczepienie, zapłacić będziesz musiała za nową szczepionkę, by dostać naklejkę z kodem szczepionki, bo to jest ściśle kontrolowane i wpisywane do systemu, o którym wspomniałem w artykule, ale może zgodzi się samą szczepionkę wyrzucić, zamiast faszerować psa kolejny raz. Z drugiej strony, jeśli pies jest młody, to druga szczepionka się przyda, bo po jednym szczepieniu czasem- bardzo, bardzo rzadko, ale zdarza się- poziom przeciwciał przy miareczkowaniu nie wychodzi wystarczający.

   Reply
 • 27 września 2018 at 22:30
  Permalink

  Bardzo dziękuje za ten artykuł. Za późno zaczęłam się przygotowywać do wyjazdu po za granice UE a ten artykułu strasznie pomógł. Bardzie dziękuje tez za porady dzieki którym bez problemu udało się wszystko załatwić.

  Reply
 • 28 maja 2018 at 18:44
  Permalink

  Cudowny wpis!!! Tylko pytanie- czy miareczkowanienjeat wymagane przez Turcję? Planuję przeprowadzkę, mój wierny towarzysz leci ze mną, i jak dotąd nie znalazłam żadnej informacji o konieczności wykonania miareczkowania przed podróżą do Turcji- nawet wet nie jest dobrze zorientowany w temacie, a powiatowy inspektorat wet. Odesłał mnie do ambasady tureckiej :/ mamy chip, paszport, szczepienie i odrobaczenie, martwi mnie jednak czy po wylądowaniu w Stambule okaże się ze czegoś jednak brak i utkniemy
  Pomocy :/

  Reply
  • 15 października 2018 at 19:40
   Permalink

   Hej, ogromnie przepraszam, ten komentarz się zawieruszył i nie udzieliłem od razu odpowiedzi. Kiedy my podróżowaliśmy do Turcji w 2014 r. miareczkowanie nie było potrzebne i nie wydaję mi się, żeby teraz tak było, albo żeby był to problem, zwłaszcza, jeśli wlatujesz z Europy, a nie z jakiegoś “dzikiego” kraju. Ale potrzebujesz miareczkowania by wrócić do UE. Mam nadzieję, że wszystko poszło sprawnie.

   Reply
 • 20 maja 2018 at 07:03
  Permalink

  Chce jechac z kotem na dwa tygodni na Ukraine odrazu po wynikach badan miareczkowania.Czy moge jechac odrazu czy musze odczekac 90 dni?

  Reply
  • 22 czerwca 2018 at 17:52
   Permalink

   Na ile kojarzę przepisy, to jeśli zwierzę wyjeżdża z Polski i tu, lub na terenie UE było wykonane badanie miareczkowania, to można wyjeżdżać i wrócić od razu. Jeśli kot pochodziłby z Ukrainy i tam było badanie, to obowiązuje okres oczekiwania 3 miesięcy od otrzymania wyników, do chwili przekroczenia granicy z Polską/UE.

   Reply
   • 25 czerwca 2018 at 19:34
    Permalink

    dokładnie 😉

    Reply
 • 20 grudnia 2017 at 19:00
  Permalink

  A czy coś wiesz na temat podróży z psem do Maroka?

  Reply
  • 20 grudnia 2017 at 20:42
   Permalink

   Wystarczy wejść na naszego Facebooka, ledwo co zakończyliśmy zwiedzanie Maroko. Odnajdź wpisy z września i października. Generalnie bezproblemowo, ale by wrócić do UE pies musi mieć badanie miareczkowania przeciwciał wścieklizny.

   Reply
 • 20 sierpnia 2017 at 13:50
  Permalink

  Tyle się naszukałam informacji w ostatnich dniach, a tu wszystko w jednym poście. I love U!!!
  Zaczynamy załatwiać foromalnosci. Mój paszport już się robi, bo jako jedynak stadzie go nie posiadam. Wiadomo wszystko na ostatnią chwilę – niech żyje spontan! A po weekendzie jeszcze to miareczkowanie i będziemy już tylko drobiazgi dopinać!

  Reply
  • 25 sierpnia 2017 at 16:26
   Permalink

   Cieszę się, że ktoś docenia moje POOOTĘŻNE artykuły 😀 Po to jest ten blog, żeby ułatwiać innym podróżowanie z psem, ale z przyjemnością przyjmuję “lovusie”. Gdzie śmigacie?

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *