Jak podróżować z psem?

Najlepszą odpowiedzią jest nasza książka – poradnik „Wyszczekane Podróże” – 416 stron! Więcej o niej TUTAJ Jest rozwinięcie, uzupełnieniem, doprecyzowaniem i zaktualizowaniem informacji, które zamieściliśmy wcześniej na tym blogu:

1. Zajrzyj do dwóch artykułów, w których bardzo obszernie wyjaśniamy – jak i jakie formalności należy wykonać do wyjazdu z psem NR 1  i NR 2 . Zapewne znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytanie. Ponadto odnajdziesz w nich link do strony internetowej, która zawiera listę wymogów wwozu zwierzaka do większości krajów świata.

2. Z kolei W TYM ARTYKULE znajdziesz podstawowe czynności i rzeczy przydatne w podróży z psem – każdej, a nie tylko tej zagranicznej. W pozostałych artykułach, zwłaszcza  artykułach poradnikowych znajdziesz informacje o chodzeniu z psem po górach, żeglowaniu z psem na jachcie, psiej apteczce, latania z psem samolotem, i wiele, wiele innych.

3. Odpowiedzi możesz też szukać na naszym forum o zagranicznych wyjazdach z psem. Prosimy, jeśli masz facebook, to zadaj pytanie właśnie tam lub w komentarzu pod artykułami na tej stronie (a nie w prywatnej wiadomości do nas). W ten sposób odpowiedź będzie mogła służyć w przyszłości innym osobom.

4. Niektóre praktyczne kwestie podróżowania z psem poruszone też są w wywiadach z nami:

a) Hellodogs  https://hellodogs.pl/porady/poznajcie-snupiego

b) Życie w rytmie slow https://www.zyciewrytmieslow.pl/podroze-z-pazurem/

c) Behawiorystka Zuza Rybarczyk (Psiaki w Zen) https://youtu.be/VLjPgh12mbI – najciekawszy, jakiego udzielaliśmy w wersji niepisanej.

d) Dla portalu Onet i Ofemini https://www.ofeminin.pl/lifestyle/to-nas-kreci/podroz-z-psem-snupi-piotr-iza-blogerzy-podroznicy/v5rwhs1

e) Pomysł na weekend http://www.podrozujemy.info/polska-na-weekend/podroz-z-pazurem

Jeśli masz pytanie na jakikolwiek inny temat, chcesz zgłosić jakieś uwagi, albo zaproponować ciekawą współpracę, to pisz śmiało. Wyślij e-mail na pk.miklaszewski@gmail.com

Pierwsza autostopowa podróż w 2014 r. całkowicie odmieniła nasze życie. Gdyby nie Snupek, to nigdy by do niej nie doszło i nigdy nie powstałyby „Podróże z Pazurem”. Opowiada o tym 1. odcinek komiksu – „Historia łapą pisana”

Czy pies to ograniczenia? Pewnie, ale tylko od nas zależy, jak duże i gdzie ich granica. Wyjaśniamy to poniżej, a jeśli chcesz poczytać o tym, jak nasz blog z psi-podróżniczego stał się działalnością aktywistyczno-edukacyjną w kwestiach dewastacji planety zajrzyj do zakładki O NAS.

Chcemy uświadamiać, że do aktywnego spędzania czasu z psem nie potrzeba psa rasy husky, wilczak czy border. Niemal każdy pies ma lepszą sprawność fizyczną i wydolność niż osoba wysportowana (dotyczy to nawet takich ras jak york czy ratlerek, jedynie rasy typu buldog, mops itp. mają stałe problemy zdrowotne), a ich rzekoma nieporadność czy zamiłowanie do kanapy „siedzi” tylko w głowach właścicieli. Nasz Snupi, 8,5 kg kundelek poniżej kolan, uprawia długi trekking i wspinaczkę, zdobył bezproblemowo Toubkal – najwyższy szczyt Maroka, gór Atlas i całej północnej Afryki – 4 167 m n.p.m czy wulkan Misti w Peru 5 822 m n.p.m. Wspinał się na wiele innych gór w Alpach, Kaukazie, Andach, pokonywaliśmy z nim via ferraty (artykuł o przebywaniu psa w górach) . Zniósł bez większych problemów -27°C w polskich Górach Stołowych, jak i +45°C na Saharze. Zresztą możecie zobaczyć sami, na naszym kanale  YouTube.

Podróżując z psem, chcemy też pokazywać, że nie jest on przeszkodą w realizowaniu codziennych czynności, jak i bardziej skomplikowanych planów. Skoro nam się udaje wszędzie na świecie, to jak może się nie udawać w rodzinnych stronach? Ponadto uświadamiać, jak pies może pozytywnie zmienić nasz świat i sposób patrzenia na rzeczywistość. Pies to idealny kompan, bo jest wiecznie zadowolony, wiecznie gotowy do działania. Kiedy mamy zły dzień, pełen niepowodzeń, jesteśmy zmęczeni czy zmartwieni, wystarczy że popatrzymy na naszego Snupiego. Zdajemy sobie wtedy sprawę, że wszystkie problemy to tylko stan przejściowy, a najważniejsze jest to, że mamy siebie. Wtedy nie ma dla nas rzeczy niemożliwych do pokonania. 

Pies jest też świetnym pomostem w relacjach międzyludzkich, gdy ludzie nas widzą, upadają wszystkie bariery językowe, kulturowe i nieśmiałości, a także społeczne – podchodzą do nas ludzie biedni i prości, a także ci z milionami na koncie i przepełnieni zazwyczaj sztuczną kurtuazją.

W wielu miejscach na świecie widzieliśmy też psy w fatalnych stanach i źle traktowane, nie zrobiliśmy z tym nic, przerasta nas to (aktualizacja – w 2020 r. zorganizowaliśmy akcję kastracji psów w Gwatemali, podczas której udało się wykastrować ponad 60 zwierzaków – TUTAJ detale). Ale mnóstwo ludzi, jak zobaczyło naszego psa: czystego, wychowanego, reagującego na komendy i przyjaznego, to zmieniło swój sposób patrzenia na psy. W tym ludzie, którzy nie lubili albo bali się psów. Wierzymy, że pokazując inteligencję psów, ich umiejętność poprawiania nam, ludziom, humoru, to wiele osób zacznie je darzyć większym szacunkiem i miłością.

Z kolei W TYM ARTYKULE znajdziecie listę nietypowych rzeczy przydatnych w podróży, np. obieraczka/skrobaczka do ziemniaków, filtr wody czy fałszywy portfel.

Jeśli doceniasz pracę, jaką włożyliśmy w stworzenie tego bloga (łącznie z wieloma obszernymi artykułami poradnikowymi, facebook, instagram, youtube), pomógł Ci oszczędzić czas, energię, pieniądze lub jego czytanie jest dla Ciebie najzwyczajniej… przyjemnością, to będziemy ogromnie przeszczęśliwi, jeśli zdecydujesz się nam odwdzięczyć. Ten blog od strony czysto finansowej to dla nas spory wydatek, a nie źródło realnego dochodu (o czym poczytać możecie TUTAJ). Pomóż nam kontynuować naszą działalność i wykonaj darowiznę na konto bankowe 62 1090 1014 0000 0001 3754 5690 Izabella Miklaszewska. Każda złotówka się liczy i nawet taką kwotę możesz przekazać. Jeśli każdy, kto skorzystał z porad zawartych w naszych artykułach przelałby zaledwie po „tej 1 złotówce”, to powinniśmy mieć na koncie grube tysiące, tymczasem żyjemy z miesiąca na miesiąc bez sprzedawania swoich social mediów do reklamowania zupek chińskich i ketchupu i bez wciskania ludziom kitu, jak wielu innych podróżniczych blogerów.

  1. Wesprzeć nas także możesz poprzez zakup komiksu
    (a szczegóły o nim poznasz TUTAJ) lub koszulki/bluzy z wzorami naszego autorstwa w sklepie Power Canvas
  2. Możesz wesprzeć nas poprzez platformę do zbiórek Patronite
  3. Lub, jeśli wolisz, poprzez bezpośredni przelew 62 1090 1014 0000 0001 3754 5690 Izabella Miklaszewska (według polskiego prawa, każda osoba fizyczna może każdej innej wykonać darowiznę). Przelew możesz wykonać także poprzez PayPal – na to samo nazwisko i odnośnik do naszego konta paypal.me/zpazurem
2 wzory bluz i 3 wzory koszulek w wersji damskiej i męskiej dostępne TUTAJ
ZAKUP SKARPETKI