Nasze przygodowo-edukacyjne powieści komiksowe

Konsultacji w sprawie Maroka: niuansów jego kultury, zwyczajów i historii udzieliła nam Martyna Łukasiak z MARTINITOURS

2. część naszej powieści komiksowej, o podtytule „Kalima nosi piaski Sahary” już jest w sprzedaży. W tej części zabieramy Was do Maroka. Pokazujemy mnóstwo piękna, które skrywa ten kraj, a to i tak tylko jego ułamek. Piękna kultury, natury, historii, ludzi… Wyjaśniamy niuanse i nieścisłości, np. wobec języka używanego w Maroku, czy odmienności kultury tego kraju względem krajów arabskich. Oczywiście wszystko w całość spajają wydarzenia, które rzeczywiście się nam przytrafiły, humor i żarty oraz postać Snupka – psiego odkrywcy i zabawowego przyjaciela. Ta część już w pełni rozgrywa się w trakcie planowanej wyprawy dookoła świata, zatem pełna jest podróżniczych przygód i kulisów takiego życia. Nie zabraknie jednak najważniejszego przekazu – sygnalizacji tematów poważnych, problematycznych i istotnych dla życia ludzi i całej planety. Kwestii ekologicznych i społecznych. Pokazujemy powiązania naszych codziennych decyzji z tym stanem i jak możemy je tym samym sposobem kształtować i zmieniać. Także ukazywać relacje na linii człowiek – pies oraz uczyć odpowiedzialnego traktowania tych zwierząt, ale także i innych.

Podkreślamy, że powieść adresowana jest do czytelnika w każdym wieku. Naszym założeniem jest, by był to tytuł, do którego dzieci będą mogły wracać co jakiś czas, i w każdym momencie czerpać z innych warstw. By wracały z nową, poszerzona wiedzą i rozumieniem świata, ale jednocześnie by ta książka im to rozumienie pomagała budować i kształtować. Ale nawet dorośli, w tym Ci bez dzieci, będą się bawić i dowiadywać ogromu nowych informacji z tego tytułu. Nie mówiąc już o starszych nastolatkach.

Chcielibyśmy, aby tytuł był czasem wspólnym dla rodziny. By dzieci i nastolatkowie po lekturze mogli dzielić się z rodzicami informacjami i pomysłami, ale ważne jest, by rodzice pomagali, uzupełniali i wyjaśniali niektóre poboczne wątki niezbędne do interpretacji. To samo dotyczy interakcji z rówieśnikami. By wszyscy inspirowali się do dalszych poszukiwań informacji i rozpoczynali swoje projekty i pomysły. Czy to podróżnicze, czy społeczne, czy naukowe. Poza rozrywką, chcemy, by czytelnik nie tylko był w tej historii, ale by sam tworzył historię prawdziwego świata i ludzkości.


1. odcinek „Historia łapą pisana” opowiada m.in. jak powstały „Podróże z Pazurem” oraz o rozpoczęciu w 2017 r. ciągle trwającej wyprawy dookoła świata. Premierę miał w 2020 r. i według dziennikarki Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak to jeden z ciekawszych tytułów dla dzieci, który ukazał się w 2020 r. ZOBACZ WYWIAD W TVN


O CZYM JEST CAŁOŚĆ?

Cała seria planowana jest na 8 do 10 odcinków. Trzonem fabuły są nasza historia i przygody, ale one mają być tylko nośnikiem treści o wiele ważniejszych: uświadamiania, jak bardzo zniszczona jest nasza planeta, nasz dom oraz pokazywać powiązania naszych codziennych decyzji z tym stanem. Uczyć szacunku do natury, przyrody, innych kultur, zwierząt domowych, ale przede wszystkim tych dzikich, a także tych uznawanych za te „do zjadania”. Pokazywać różnorodność i złożoność świata. Uczyć odpowiedzialnego traktowania psów i udowadniać, że to naprawdę idealni przyjaciele – a nie zabawki! Każdy odcinek będzie zawierał nietypowe elementy dla tego typu dzieł, które angażować jeszcze mocniej mają czytelnika.


DLA KOGO?

Tytuł adresowany jest do czytelnika w każdym wieku, chociaż powstawał z założeniem dotarcia szczególnie do dzieci od 8 roku życia wzwyż i młodzieży. Zadbaliśmy jednocześnie o to, by lektura była ciekawa i zabawna również dla dorosłych! Z racji tematów, które będą się w nim pojawiać, zależy nam, by czytelnik był już dość świadomy swoich decyzji i mógł szerzej spojrzeć na świat. Młodsze dzieci również mogą wiele z tego zrozumieć, a te najmłodsze będą mogły z powodzeniem cieszyć się podstawową – wizualną – warstwą i głównym wątkiem historii oraz postacią Snupka – naszego psa.

Jesteśmy dumni, bo już pierwsza część zbiera dotychczas same pozytywne opinie i recenzje: zarówno ze strony osób, które nigdy z formą komiksową nie miały nic wspólnego, a wręcz były jej niechętne, jak i osób znających się na tym gatunku, czy książkowych wyjadaczy. Dostaliśmy wiadomości, w których rodzice informowali nas, że stał się to ulubiony tytuł ich dzieci. A nawet takie, że ich dzieci zaczęły lubić czytać książki po styczności z naszym tytułem… Z ogromnej ilości komentarzy, wiadomości prywatnych i opinii wiemy, że dorośli również czerpią wiele z lektury. Taki zresztą jest nasz cel – by komiks był czasem spędzonym wspólnie. By rodzice mogli wyjaśniać dzieciom pewne słowa i wątki, ale też odwrotnie, by to dzieci przekazywały rodzicom informacje. Mamy nadzieję, że jak najwięcej z Was zdecyduje się ocenić go samodzielnie.


Jak widać, podstawy scenariusza napisało nasze własne życie.

AUTORZY:

Scenariusz piszemy sami, także kolorujemy rysunki wykonane przez Filip Sulkovsky. (który, oprócz tego, że jest utalentowanym rysownikiem, to sam zbudował swój 6-metrowy jacht ze sklejki w warsztacie w Krakowie i przepłynął nim Atlantyk! Poznaliśmy go w 2018 r. na Wyspach Zielonego Przylądka i wtedy zasiało się pierwsze ziarenko pomysłu o komiksie, ale to opowieść, która znajdzie się w 3.odcinku serii 🙂 ). Wydawcą jest Marta Kropidłowska z Wydawnictwa Dookoła Świata. Konsultacji udziela nam znawca gatunku – Daniel Chmielewski.

Komiks to ogrom pracy, której się podjęliśmy głównie w imię misji. Jesteśmy bowiem przekonani, że tylko dzieci, nowe pokolenie ma na tyle świeże i nieskażone spostrzeżenia, by móc odmienić diametralnie pojmowanie i patrzenie na istotę istnienia gatunku ludzkiego, człowieka jako jednostki oraz zmienić otaczającą nas rzeczywistość i destrukcyjny kurs cywilizacji. Chcemy zatem przekazać im w przyjemnej formie podstawową wiedzę i świadomość, by mogły stworzyć idee i rzeczy, które pozwolą im zacząć budować lepszy świat. Zaczynając od najprostszych wyborów.

GDZIE KUPIĆ?

Zakupu można dokonać niemal wszędzie, w księgarniach stacjonarnych i internetowych, ale my zachęcamy do zakupu bezpośrednio w sklepie internetowym wydawcy, co zapewnia nam największy zysk (który jest symboliczny z racji patologii polskiego rynku książek – o czym piszemy odrobinę szerzej dalej). Tylko na stronie wydawnictwa komiks dostępny jest w zestawach z akcesoriami nawiązującymi do rysunków i wykonanych z bawełny organicznej: skarpetki (w rozmiarach od dziecięcych do 46), plecakiem lub torb. bawełny organicznej. Różne opcje zestawów dostępne pod adresem: https://wydawnictwodookolaswiata.pl/kategoria-produktu/ladne-rzeczy/

Skarpetki: dziecięce, 36-41 i 42-46
Torba

Wszystkie akcesoria zostały wykonane z zachowaniem zasad, które przekazuje sam komiks – jak najmniejszej szkodliwości ich produkcji dla środowiska i godnego traktowania wszystkich ludzi, zatem: użyta jest w nich bawełna organiczna (jeśli ktoś nie wie – czym różni się bawełna organiczna od zwykłej bawełny, to odsyłamy TUTAJ i zachęcamy do poszperanie jeszcze więcej w internecie – bo to bardzo ważne do podejmowania odpowiedzialnych decyzji konsumenckich wszelkich produktów wykonanych z bawełny), odpowiednio certyfikowane farby o niskiej toksyczności dla środowiska (jak i oczywiście organizmu człowieka), produkcja finalna przeprowadzona w Polsce. Etykiety wykonane z papieru z recyklingu i z użyciem tylko jednego koloru farby. Idea produktów jest też taka, by były to rzeczy naprawdę przydatne i będące w użyciu, a nie by stawały się tylko kolejnym – zbędnym – gadżetem. Akcesoria można kupić osobno – bez komiksu. Do plecaka czy torby można dokupić specjalne flamastry, które umożliwiają własnoręczne jego pokolorowanie czy opisanie (oczywiście możliwe jest ich wykorzystanie na wszystkich innych rzeczach z bawełny).

Jeśli ktoś znajduje się poza granicami Polski i chciałby zamówić komiks, jest to możliwe. Należy wysłać zapytanie na adres
sklep@wydawnictwodookolaswiata.pl i koszty wysyłki zostaną indywidualnie ustalone. Jeśli ktoś nie posiada polskiego konta, to wykonać może bezpośredni przelew zagraniczy na konto podane w regulaminie sklepu (ING Bank Śląski PL 64 1050 1461 1000 0090 7671 3537 , niezbędny do przelewów zagranicznych Kod BIC/SWIFT ING: INGBPLPW). Niebawem uruchomione też zostaną płatności kartą.

„Plastikowe morze” w Hiszpanii istnieje naprawdę w okolicach miejscowości El Ejido w Andaluzji. Zresztą cała Andaluzja pełna jest mniejszych i większych skupisk tuneli foliowych. To skupisko jest tak duże, że widać je z kosmosu. Powstało, by zaopatrywać w warzywa i owoce tylko okolice, jednak w imię zysku finansowego, stało się dostarczycielem warzyw i owoców do całej Europy – z wieloma negatywnymi tego skutkami. Więcej o oddziaływaniu społecznym oraz na środowisko tego miejsca poczytać możecie tutaj
czy tutaj,czy tutaj.

Komiks jest szyty nicią (a nie klejony), co gwarantuje jego długą żywotność i wygodę czytania. Również użyty papier jest wysokiej jakości i gramatury, więc wiele zniesie, a co najważniejsze – pięknie odwzorowuje rysunki, w które włożyliśmy tyle pracy i serca (z grubej i twardej okładki zrezygnowaliśmy ze względów ekologicznych, także szycie jest ukłonem w ich stronę).

POLSKI RYNEK KSIĄŻKI:
Komiksy w Polsce nie są popularne. Sprzedaż wynosi zazwyczaj około 1 000 egzemplarzy dla danego tytułu (całościowo, a nie rocznie).
Najbardziej rozpoznawalni polscy autorzy, działający na rynku od wielu lat, często nie przekraczają 2 tys. danego tytułu (znowu podkreślam – nie rocznie, a całościowo), a wynik rzędu 3-4 tysiące to wyniki spektakularne. Cały rynek książki w Polsce jest w fatalnym stanie: niska sprzedaż i piracenie, a rynek sprzedaży przypomina patologiczny kartel, rządzony i kształtowany przez duże sklepy i hurtownie, które pobierają ogromne prowizje (powyżej 50%) i wykorzystując tę prowizję, dumpingują ceny.

Dodatkowo podjęliśmy pewne decyzje, w tym dotyczące ceny i formy dystrybucji, by każdego chętnego odbiorcę było stać na zakup i ważne przekazy, które zawiera tytuł, mogły trafić do jak największego i zróżnicowanego grona, a nie tylko tego zaznajomionego z internetem (i to jego wybiorczą częścią).

Dlatego zysk wynosi od jednego sprzedanego egzemplarza między 1 a 2 zł. Jak widzicie, nie robimy tego dla pieniędzy, bo stworzenie jednego odcinka to 6-8 miesięcy niemal pełnowymiarowej pracy. Dlatego pomóżcie nam, by chociaż misyjny cel naszego dzieła został w części spełniony. Pomóżcie nam dalej tworzyć historię łapą pisaną… Pomóżcie nam, by o powieści komiksowej Podróże z Pazurem zrobiło się głośno. Byśmy mieli motywację kontynuować prace nad kolejnymi odcinkami i chociaż minimalne wsparcie finansowe. Pomogą w tym także wszystkie opinie, byśmy mogli go doskonalić i zdobywał rozgłos. Taką opinię czy ocenę możecie wystawić przykładowo na stronie Lubimy Czytać czy stronie księgarni/sklepu, w której dokonacie zakupu. My zachęcamy do zakupu bezpośrednio w sklepie internetowym naszego wydawcy, co zapewnia nam największy zysk. Liczymy na to, że uda nam się wyjść na rynki zagraniczne (gdzie komiksy są znacznie popularniejsze, a nawet traktuje się jako pełnoprawną sztukę, ceny książek pokrywają faktycznie pracę nad nią spędzoną, a rynek wydawniczo-kolportażowy nie tak patologiczny).

PATRONI MEDIALNI: