PODRÓŻOWANIE Z PSEM ZA GRANICE, JAKIE WYKONAĆ FORMALNOŚCI cz. 1/2

Do Holandii dostaniemy się na ogólnych zasadach transportu zwierząt w UE

Podjarany Snupi w Holandii

Według większości tekstów w internecie sprawa jest banalna, wystarczą: chip, paszport i szczepienie. Jednak nie jest to do końca takie proste. Jeśli chcesz, by wszystko przebiegło naprawdę bezproblemowo oraz jak najmniejszym nakładem wydatków oraz czasu, warto wgryźć się w wymogi z większą uwagą. Należy też wiedzieć o badaniu sprawdzania poziomu przeciwciał wścieklizny czy, wymaganym czasem, świadectwie zdrowia oraz o istnieniu bazy danych Pet Travel z wymogi dla ponad 170 krajów – o nich wszystkich przeczytacie w 2-ej części tego poradnika. Zacznijmy po kolei od podstaw i naszych praktycznych porad oraz uwag do nich.

Wydać się może, że dużo tych wszystkich formalności, można poczuć się przytłoczonym, ale tylko dlatego, że opisałem je bardzo dokładnie. (zwłaszcza, że niektórzy weterynarze czy nawet powiatowe oddziały Głównego Instytutu Weterynarii wygadują straszliwe bzdury – o czym często nas informujecie). Zazwyczaj te czynności nie są też problematyczne, tzn. całkiem sprawnie się je załatwia i nie ma typowych – polskich – urzędniczych absurdów, które spowodują, że wrócisz z danej instytucji z pustymi rękami. Ich jedyny mankament to to, że trzeba za nie zapłacić. A najważniejszą rzeczą, której trzeba pilnować to CZAS i zgranie ze sobą wszystkich terminów, a te potem zapisane mamy w psim paszporcie, więc wystarczy ich tylko pilnować.

1a) Czip – miniaturowy układ scalony, nieznacznie większy od ziarenka ryżu, który wstrzykiwany jest psu pod skórę w okolicach łopatek (najczęściej). Chip zawiera 15 cyfrowy numer, który jest niepowtarzalny, numer ten staje się dowodem potwierdzającym tożsamość naszego futrzaka. Numer odczytuje się specjalnym czytnikiem, o zasięgu 10 cm. Żywotność chipa wynosi dużo więcej niż długość życia zwierzaka, więc to jednorazowa akcja. Urządzenie jest bezpieczne dla zdrowia … Blablabla… nie ma co przynudzać, przejdźmy do najważniejszego:

Bez chipa nie załatwisz nic w sprawie podróży (kiedyś możliwy był jeszcze tatuaż, teraz tylko chipy, ale honorowane są tatuaże wykonane przed datą zmiany przepisów). Chip jest też ogromnie przydatny w Polsce – w przypadku zagubienia psa. Ale tylko pod warunkiem gdy -> patrz niżej

1b) Rejestracja numeru chip

Fakt posiadania chipa jest wystarczający do dalszych procedur ws. wyjazdu zagranicznego, ale nie daje nic więcej, jeśli nie zarejestrujesz numeru chipa w odpowiedniej internetowej bazie danych. Przy rejestracji wraz z numerem podajesz swoje dane osobowe i kontaktowe oraz dane psa.

Sam chip nie zawiera informacji o Tobie – jako właścicielu. W chipie zapisany jest tylko wspomniany 15-cyfrowy kod. Jeśli zgubisz psa a osoba, która go znajdzie, odczyta numer chip specjalnym czytnikiem, to nie będzie wiedziała, że to Twój pies ani jak się z Tobą skontaktować. Osoba dowie się tego dopiero, gdy wyszuka numer chipa w odpowiedniej bazie danych. W tym miejscu pojawia się problem ze sformułowaniem „odpowiednia baza danych”. Otóż w naszym życiu, regulowanym stertą polskich i europejskich biurokratycznych idiotyzmów, równocześnie nikt nie wpadł na stworzenie jednej ogólnokrajowej lub międzynarodowej oficjalnej bazy danych. Jest kilka, a może i kilkanaście, które działają obok siebie. Nie interesowałem się skąd taki stan rzeczy. Może powstawały pierwotnie w różnych krajach, a może to dobry biznes. Tak czy inaczej, najlepiej zarejestruj psa w kilku bazach, bo każdy kraj, a nawet każdy gabinet weterynaryjny w danym kraju, może mieć swoje własne upodobania. Gdy już zarejestrujesz numer w bazie danych, to połowiczny sukces, by mieć gwarancję, że pies do Ciebie wróci -> patrz niżej

1c) Pokaż, że pies ma chip oraz w jakiej bazie jest zarejestrowany

Jeśli ktoś odnajdzie zagubionego psa, a na obroży nie zobaczy żadnych danych, ani przyczepionej adresówki, to może zakończyć na tym poszukiwania właściciela. Przecież nawet w Polsce znajdzie się mnóstwo osób, które nie wie o istnieniu chipów pod skórą psa. Nawet jeśli pies trafi w ręce kogoś z taką wiedzą, kliniki albo schroniska – gdzie chip zostanie odczytany, to pracownicy mogą nie wiedzieć o istnieniu akurat tej bazy, w której Twój pies jest zarejestrowany. Jak wspomniałem jest ich wiele, dodatkowo mało prawdopodobne jest, by np. w Japonii była najpopularniejsza ta sama baza, co w Polsce.

Rozwiązaniem jest przymocowanie do obroży/szelek informacji o tym, że pies zarejestrowany jest w konkretnej bazie. Oczywiście można to zrobić metodami domowymi, można także zdobyć od administratora bazy danych metalowy breloczek (trzeba się z nim skontaktować i najczęściej za to zapłacić). Można też pójść do weterynarza, bo zazwyczaj współpracują oni z bazami i mają gotowe breloczki w gabinecie. Częstą zaletą breloków jest naniesiony na nie kod QR, który można odczytać aparatem fotograficznym w komórce (jeśli ma wgraną odpowiednią aplikację) i odsyła on bezpośrednio do bazy danych. Taki brelok ma też krótką instrukcję postępowania, no i wygląda trochę oficjalnie, co może się przydać – ale o tym w dalszej części.

Nie ma sensu, żeby psu wieszać 10 breloczków, ale 2 to całkiem rozsądne rozwiązanie.  My korzystamy z bazy Safe Animal oraz PETMARK. Petmark jest super, bo umożliwia na jednej stronie breloczka zamieszczenie dowolnego, wymyślonego przez nas tekstu. My wykorzystaliśmy tę opcję następująco:

napis w języku hiszpańskim

Całkowicie odradzamy bazę VET ID, jej obsługa we wrześniu 2016 r. obiecała (po naszej sugestii) wprowadzić do swojej oferty i dostarczyć nam breloki w języku angielskim, do tej pory ich nie otrzymaliśmy, obsługa w żaden sposób nie reagowała na nasze wiadomości z przypomnieniem. Zamiast tego, zasypywali moją skrzynkę pocztową  zapytaniami, czy chcę pozostać w bazie, mimo że na taką wiadomość odpowiadałem. Po zamieszczeniu negatywnej opinii na fanpage vetid, została ona usunięta, a obsługa znowu nawet nie pofatygowała się, by przeprosić czy jakolwiek się ze mną skontaktować).

1d) Aktualizuj dane w bazie danych numerów chip

Gdy zmieniasz numeru telefonu czy miejsce zamieszkania, pamiętaj by zmiany znalazły się w bazie danych. Zazwyczaj nie można tych danych zmienić własnoręcznie (nie ma możliwości logowania). Dlatego należy skontaktować się z administratorem bazy i zgłosić chęć zmian (i za to oczywiście zapłacić 🙁 ). Zazwyczaj w mailu trzeba potwierdzić tożsamość psa i fakt, że jesteśmy jego prawowitymi właścicielami – wysyłając zdjęcie paszportu. Dlatego zadbaj o to z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie gdy już jesteś w podróży albo pies się zgubił. UWAGA: Petmark daje możliwość własnoręcznego i darmownego zmieniania danych.


No dobra, tyle gadania o tym, jak chip jest ważny, ale jak go zdobyć? Gdy adoptujesz psa ze schroniska, nie musisz się o to martwić. Pies, który tam trafia i nie ma czipa, od razu go dostaje. Jeśli jednak psa mamy z innego źródła, to zachipować go można niemal w każdym gabinecie weterynaryjnym. Koszt takiej imprezy waha się od 30 zł do ponad 100 zł. W większych miastach regularnie organizowane są akcje darmowego czipowania”. Jeśli nie ma akurat żadnej akcji, to najlepiej załatwić to przez zaprzyjaźnionego weterynarza przy okazji jakiegoś badania, może potraktuje kwestie finansowe czipowania ulgowo. UWAGA: Upewnij się, że weterynarz dopełnił swoich obowiązków i poza wczepieniem chipa pod skórę, zarejestrował go także w bazie danych.


Tak obszernie opisałem wątek czipa, bo gdy adoptowaliśmy Snupiego, nikt nam tego nie wyjaśnił. Co więcej, pracownicy schroniska wprowadzili nas w błąd. Najpierw zapytali „jakie dane adresowe zapisać na czipie”. Nie mówili nic o jakieś bazie danych. Rok później się przeprowadziliśmy, wtedy dopiero dowiedzieliśmy się, że dane nie są w chipie, a właśnie w bazie. Dodatkowo okazało się, że wszystkie dane kontaktowe były wciąż do schroniska, nie do nas, nawet nie byliśmy wpisani jako właściciele. Być może to celowy zabieg schroniska, gdyby pies szybko uciekł nowym właścicielom.

2 a) Paszport

PaszportyPsi paszport to niebieska książeczka, o średnio poręcznych rozmiarach i wątpliwej wytrzymałości. Chociaż od kilku lat jest nowy druk paszportu, gdzie strony z najważniejszymi informacjami są laminowane. Zdjęcie psa nie jest wymagane. Można je samemu wkleić.

Paszport można wyrobić u uprawnionych do tego lekarzy, ich rejestr prowadzi krajowa izba lekarsko weterynaryjna http://www.vetpol.org.pl/paszporty/rejestr-upowanionych-lekarzy-do-wydawania-paszportow . W praktyce nie spotkałem jeszcze kliniki weterynaryjnej, w której paszportu wyrobić nie można było. Teoretycznie można go wyrobić „od ręki”. Tylko teoretycznie, bo częstą przeszkodą jest brak druków paszportów w klinice. Gdy wyrabialiśmy Snupiemu pierwszy paszport, to w 4 klinikach nam się to nie udało z tego właśnie powodu. Lekarze nie trzymają za dużo druków, bo nie jest to aż tak popularny towar, średnio też im zależy na zdobyciu druku, bo jeszcze 2 lata temu był to mało dochodowy interes. A to dlatego, że kwota, jaką może pobrać weterynarz za wyrobienie paszportu, jest ściśle określona prawnie i wynosiła 51 zł, z czego 30 zł otrzymywała klinika, a reszta to koszty wytworzenia dokumentu. Jednak weterynaryjne lobby zrobiło swoje i teraz paszport kosztuje 100 zł, z czego 70 zł!!! bierze klinika.

Z chwilą wyrobienia paszportu, zastępuje on książeczkę szczepień psa, w której dotychczas zapisywana była historia leczenia. Gdy otrzymujesz paszport, wszystkie te informacje należy zapisywać w nim, a książeczkę można: wyrzucić, zachować na pamiątkę albo lepiej mieć ją w zapasie, gdyby niepowodzeniem zakończył się punkt następny…

UWAGA: do podróżowania po Unii Europejskiej (dalej w tekście – UE) książeczka szczepień JEST NIEWYSTARCZAJĄCA – NIEZBĘDNY JEST PASZPORT

2b) Podczas pobytu za granicą pilnuj paszportu jak oka w głowie

A to dlatego, że nie ma żadnej procedury w przypadku utraty paszportu. Ambasada w żaden sposób nie pomoże w wyrobieniu takiego dokumentu, ani nie wyda żadnego dokumentu tymczasowego – potwierdzającego tożsamość psa. Gdy w Turcji (w drodze powrotnej do Polski) zgubiłem swój oraz Snupka paszport, w ambasadzie powiedzieli, że nie mają pojęcia, co stanie się ze Snupim, jeśli służby graniczne nie przyjmą do wiadomości moich zeznań złożonych tureckiej policji na posterunku, gdzie zgłaszałem utratę paszportu. Zeznania miałem na jakimś oficjalnym druku. Jednak to, że figurowała tam jakakolwiek wzmianka o psim paszporcie, wynikało z tego, że dopytałem o to funkcjonariusza. Konsul w ambasadzie nie chciał, bo jak mówił, nie jest w żaden sposób do tego uprawniony, by w jakikolwiek sposób pomóc nam uzyskać jakiekolwiek pismo potwierdzające tożsamość psa.

Przynajmniej mogliśmy zwiedzić trawnik ambasady w Ankarze

Snupi nie przejmował się utratą paszportu i w ambasadzie w Ankarze ganiał za szyszkami

Nie mam pojęcia, jak wyglądałoby wyrobienie Snupiemu nowego paszportu w Turcji. Wiem jedno, na pewno byłoby to: kosztowne – wizyta u lekarza, który będzie musiał na nowo wykonać wszystkie niezbędne czynności, czasochłonne – niektóre szczepienia zyskują ważność dopiero po kilku dniach,  a także bolesne dla psa, a może nawet niebezpieczne – w końcu otrzyma leki, które dostał zaledwie kilka dni/tygodni wcześniej. Problemem samym w sobie może być w ogóle wyrobienia takiego paszportu w kraju, z którego nie pochodzi pies. Taka sytuacja rodzi tyle pytań, że mógłbym mnożyć możliwości jeszcze przez 15 stron.

AKTUALIZACJA: W lipcu 2016 r. pod adresem https://wetsystems.org.pl/ został uruchomiony nowy system informatyczny „Wetsystems”, który nie tyle umożliwia, co NAKŁADA PRAWNY OBOWIĄZEK na weterynarzy wpisania do systemu faktu założenia paszportu, a także obowiązek  wpisywania do systemu wszystkich zabiegów (szczepienia, odrobaczania itp.) wpisywanych do każdego paszportu, tj. także wystawionego wcześniej przez innego lekarza weterynarii. Więc jest szansa potwierdzenia i odzyskania wszystkich danych za pośrednictwem polskiego lekarza weterynarii. Zmniejsza to też zasadność trzymania starej książeczki szczepień na wszelki wypadek.

W razie jakichkolwiek problemów z paszportem, pomocny kolejny raz może okazać się chip i rejestracja numeru w bazie danych. Jest to w końcu możliwość potwierdzenia tożsamości psa. To, czy służby graniczne w jakikolwiek sposób uznałyby te dane i chciały w ogóle na nią zajrzeć, to wyłącznie kwestia szczęścia. Zwłaszcza, gdy nie ma żadnej oficjalnej bazy danych. Drugą opcją ratunku może być stara książeczka szczepień, tutaj powodzenie to także tylko improwizacja i widzimisię osoby kontrolującej. W takiej sytuacji przydać się może wszystko, np. wspomniany przeze mnie, wyglądający oficjalnie i profesjonalnie breloczek z bazy danych.

My z Turcji do Unii Europejskiej i potem przez kolejne kraje do Polski (Rumunia i Bułgaria nie są w Schengen) wróciliśmy bezproblemowo zapewne tylko dlatego, że Snupiego szmuglowaliśmy (niech to będzie opowieść na oddzielny wpis – który znajduje się TUTAJ).

2c) Na pocieszenie powiem, że jeśli już zgubisz paszport psa i uda Ci się trafić z nim do domu, czy innego docelowego miejsca, to nie musisz się martwić żadnymi dotkliwymi konsekwencjami czy procedurami.

Nie istnieje żadna procedura zgłaszania do odpowiednich organów faktu zgubienia/zniszczenia/kradzieży paszportu zwierzęcia. Nie trzeba tez ponosić żadnych dodatkowych opłat za wyrobienie nowego paszportu (przy utracie ludzkiego paszportu, opłata za wyrobienia nowego jest zwiększana o 200% i nowy paszport kosztuje wtedy 450 zł. Uważam, że art. 10a ustawy o dokumentach paszportowych jest niezgodny z konstytucją, ale wolę nie myśleć ile wyjazdów musiałbym ominąć, zanim przedarłbym się przez wszystkie instancje sądownictwa do Trybunału Konstytucyjnego, bo cały ten czas wyrobienie paszportu byłoby wstrzymane). Wracając do psów – kolejny raz, przy całej palecie debilnych regulacji, najzwyczajniej możesz nikomu nie mówić o zgubieniu paszportu. Pójść do innej kliniki, a nawet tej samej, i wyrobić nowy paszport. Jedynym problemem może być poniesienie dodatkowych kosztów związanych z tym, co w paszporcie było: szczepienia, badania itd. Ale jeśli paszport zrobisz w tej samej klinice, co wcześniej, to zapewne obejdzie się z ich powtarzaniem.

3a) Aktualne, to znaczy wciąż działające szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Jak wspomniałem paszport zastępuje książeczkę szczepień. By pies mógł wyjechać poza granice, musi posiadać w paszporcie dowód aktualnego szczepienia. UWAGA – jeśli psa szczepimy po raz pierwszy, to szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania u zwierzęcia w wieku powyżej 12 tyg. życia. Regulacja prawna stanowi, że w razie wpisywania daty pierwszego szczepienia do paszportu, nie może ona być wcześniejsza, niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęciu. Dlatego zachowaj w paszporcie odstęp przynajmniej jednego dnia pomiędzy tymi czynnościami. Jak widzisz, nie można zatem wyrabiania paszportu zostawić na ostatnią chwilę.

3b) Szczepienie na wściekliznę jest wymagane, nawet jeśli z psem nigdzie nie podróżujemy

Jest to prawny obowiązek nałożony na właściciela, tak samo, jak odnawianie szczepienia co rok. Jeśli pies trafił do Ciebie już zaszczepiony (i masz jak to udowodnić), albo jest to Wasze kolejne – regularne – szczepienie, to nowa szczepionka uzyskuje ważność w dniu wykonania szczepienia.

Pamiętaj, każde szczepienie i jego data są odnotowywane przez weterynarza w paszporcie. Zatem ogromnie ważną kwestią jest, by nie doszło do sytuacji, w której spóźnisz się z odnowieniem szczepienia – nawet kilka dni. Wtedy szczepienie znowu liczy się jako pierwsze i musi minąć 21 dni. Podobnie w przypadku niemożności udokumentowania poprzedniego szczepienia.  Ryzykowane może też być, jeśli wyrobisz paszport w roku 2016 i przez kolejne lata nie dopełnisz ustawowego obowiązku szczepienia psa, albo nie wpiszesz ich do paszportu. A potem, w roku 2019 zdecydujesz się na podróż.  Luka w szczepieniu może spowodować problemy na granicy, zwłaszcza w krajach świrujących na punkcie kwarantanny (Australia, Wielka Brytania i inne kraje z korzeniami brytyjskiego imperium).

3c)Jeśli zgubisz paszport psa, a z nim dowód szczepień, to pomocna znów może się okazać rejestracja chipa w bazie danych

To dlatego, że w większości z nich wyświetla się także ważność szczepienia. Zatem pamiętaj o aktualizowaniu tej informacji u administratora bazy.


Na razie opisałem podstawowe wymogi do podróżowania po UE. Niektóre kraje członkowskie posiadają swoje dodatkowe wymogi, tak jak kraje spoza UE. Pewnie myślisz, że wyjazd gdziekolwiek indziej graniczy z cudem. ALE SPOKOJNIE, to tylko pozornie dużo czynności, a wiele krajów ma takie same wymagania, jak ogólne zasady UE. Na razie przetraw podstawowe informacje, a więcej szczegółów np. o miareczkowaniu przeciwciał przeciwko wściekliźnie czy odrobaczaniu – wymaganym w niektórych państwach, ale przede wszystkim przy powrocie do Polski/UE możesz przeczytać w CZĘŚCI 2-ej tego artykułu

Jeśli doceniasz pracę, jaką włożyliśmy w stworzenie tego obszernego poradnika i znacząco Ci pomógł, to będziemy ogromnie przeszczęśliwi, jeśli zdecydujesz się jakoś nam odwdzięczyć. Może to być zwykły komentarz, udostępnienie, lub – jeśli ktoś ma ochotę nas bardziej realnie wesprzeć w kontynuowaniu naszej podróży dookoła świata i przecieraniu szlaku dla innych psich podróżników – może wykonać darowiznę na nasze konto 62 1090 1014 0000 0001 3754 5690 Izabella Miklaszewska. Każdy, kto to uczyni, otrzyma w ramach podziękowania przypinkę (button) lub magnes na lodówkę z otwieraczem do kapsli z grafiką naszego bloga.

Przypinka i magnes mają po 56 mm średnicy.

Wysokość darowizny jest dobrowolna, ale uwzględnijcie, proszę: koszt produkcji (button 1,5, magnes 3 zł), koszty wysyłki pocztą polską, ok. 5 zł (wysyłka, a do tego jakaś koperta bąbelkowa) i poświęcenie naszego przyjaciela, który będzie wysyłał rzeczy do Was z Polski. No i fajnie, jakby darowizna faktycznie była chociaż minimalnym wsparciem dla nas do kontynuacji podróży. Jeśli darowizna będzie ok. 20 zł, to będziemy zachwyceni.
W tytule przelewu wpiszcie „DAROWIZNA NA KARME”, jeśli chcecie button, lub „DAROWIZNA NA WETERYNARZA” jeśli chcecie magnes. Swoje dane do wysyłki (jeśli są inne niż adres z konta bankowego). Oby nikt z Was nie zrobił nam tylko „problemu” i nie wysłał więcej niż 4 900 złotych :D, bo to maksymalna kwota darowizny od „obcej” osoby, jaką można otrzymać w przeciągu 5 lat, by nie musieć płacić podatku.

Wesprzeć nas także możecie poprzez wykorzystanie naszego „linku polecającego” przy dokonywaniu swojej rezerwacji w wyszukiwarce booking https://www.booking.com/s/57_6/2173853e Jeśli dokonacie rezerwacji po wejściu na booking przez ten link, to my otrzymamy trochę pieniędzy, a Wy zniżkę 10%. To samo tyczy się wyszukiwarki airbnb, nasz link to https://www.airbnb.pl/c/piotrm1636?currency=PLN

Snupi w Stambule z dowodami przejechania Słowacji, Węgier i Bugłarii.

Snupi robi porządki w tureckim Stambule, po pierwszym etapie naszej pierwszej wyprawy autostopowej w 2014 r.

25 Comments
 1. Napisałam już komentarz w części drugiej z prośba o pomoc, ale doczytałam tutaj dodatkowo o szczepieniach.
  Czy możecie potwierdzić, iż moje rozumowanie jest poprawne?
  Zakładam psu Carlosowi chip, następnie w kolejnych dniach paszport i wówczas lekarz ma obowiązek wpisania do dokumentu szczepień wykonanych w poprzednich miesiącach i będzie to ważne?
  Rozumiem, ze data wpisana szczepienia będzie w późniejszym terminie niż założenie chipa, a dodatkowo powinna być adnotacja, iż szczepienie przeciwko wściekliźnie zostało wykonane przykładowo 5 miesięcy wcześniej?

  Z góry dziękuje za pomoc w tej kwestii. Ogromnie jest to dla nas stresujące, gdyż nie chce obciążać psa dodatkowa szczepionka. Przeciwciała wykonam, ale nie zdąży dojść certyfikat do czasu wyjazdu.

  • Odpisałem już na tamto pytanie 😉 Lekarz ma obowiązek przepisania na pewno rzeczy z poprzedniego paszportu (np. w razie jego zgubienia, zniszczenia czy braku nowego miejsca w rubrykach), może to zrobić na podstawie wyglądu do starego paszportu, albo na podstawie powstałej elektronicznej bazy danych w Polsce, która wymusza na weterynarzach wpisywanie do niej wszystkich danych wpisywanch do paszportu. Na jej podstawie dowolny lekarz może wszystko w niej zweryfikować. Nie wiem jednak, jak to wygląda w sytuacji, gdy pies wcześnie miał tylko książeczkę szczepień, albo nawet tego nie. Takich danych chyba się nigdzie nie wpisuje. A kody szczepionek są kontrolowane, więc lekarz nie może, od tak, wpisać sobie do nowego paszportu starej szczepionki, bo chip i paszport to niczym dowód osobisty dla nas. Przed ich wyrobieniem pies jest jakby niemożliwy do identyfikacji, więc teoretycznie nie ma pewności, że to ten pies otrzymał szczepionkę. Jeśli jednak weterynarz, u którego robiłaś szczepienie, jest normalny, a nie szurniętym formalistom, idź do niego. Za nową szczepionkę zapłacisz, ale może zamiast podać ja psu, zgodzi się wyrzucić ją do kosza, a tylko naklejkę z kodem wpisze i wklei do paszportu.

 2. Szczeniak z hodowli ma nabywcę na Ukrainie. Czy w wieku 10 tygodni może przejechać i na jakich dokumentach.na szczepienie pko wściekliźnie za wcześnie

  • nasz blog ma słyżyć ludziom chcącym podróżować z psem albo pomóc jakiemuś psu z innego kraju, a nie dla kogoś kto robi sobie biznesy

  • W zależności od linii lotniczej psy z transporterem do wagi 6-8-10 kg mogą podróżować w kabinie pasażerskiej. Arabskie linie nie dopuszczają tego. Pozostałe musisz sprawdzić na stronie linii, bo każda ma swoje własne wymogi np. co do maksymalnego rozmiaru transportera – musi się on mieścić pod siedzeniem i pies musi być na tyle mały, by było mu tam wygodnie. Dlatego np. nasz Snupi odpada, bo chociaż waży 8,5 kg i dałoby rade znaleźć linię do 10 kg, to ma wysokie nogi i obsługa na lotnisku mogłaby odmówić wpuszczenia nas z nim na pokład. A wtedy pieniądze za bilet bajbaj 🙁 Transporter musi być oczywiście miękki, bez żadnych elementów niebezpiecznych. Podczas lot zazwyczaj dopuszczalne są maksymalnie 2 psy w kabinie. Nie podawaj psu żadnych środków uspokajających, bo może się to skończyć tragicznie. Zazwyczaj komplikacje pojawiają się większe przy locie pod pokładem, kiedy działanie środków fatalnie łączy się ze stresem, ale nawet przy locie w kabinie organizm psa, może źle reagować na warunki.

   • Wprowadzacie ludzi trochę w błąd. Obsługa psa tak naprawdę prześwietla psa jak bagaż podręczny, czyli siedzi on w torbie (ja mam plecak) i tyle, nie mierzą psa, nie każą wyciągać z toby itd., jak ma 8.5 kg to się nie czepią bo nigdzie psa nie ważą. Latam z psem do 6 lat po świecie i zawsze jest przy mnie :).

    • Dobrze wiedzieć, nawet bardzo, ale nie bardzo z kolei rozumiem – w czym wprowadzam błąd? Podaję fakt, jakie wymogi mają linie lotnicze. Pisząc tego bloga, bierzemy na siebie odpowiedzialność. Nie zamierzam pisać więc w takim artykule – „nie kierujcie się wagą, bo nikt jej nie sprawdza”. Niech każdy decyduje za siebie, ja nie chcę by przeze mnie chociaż jedna osoba miała gigantyczny problem, bo akurat jej psa zważą i nie wpuszczą. Takie rzeczy można pisać właśnie w komentarzach i dalszych dyskusjach, ale nie w bazowej treści. Poza tym pisałem też, że głównym problemem jest rozmiar psa i komfort, który oceniać mogą pracownicy lotniska – a ten jest silnie związany z wagą. Jak spróbujesz wepchnąć 9,5 kg psa z długimi nogami do linii, która w regulaminie godzi się tylko na 6 kg i w malutki transporter (a nie 8 czy 10 kg i większe wymiary transportera), to chyba wysoce prawdopodobne jest, że obsługa lotniska zwróci na Was uwagę. Internet pełen jest opowieści o tym np. co komu przeszło w bagażu podręcznym (np. maczeta), a z drugiej strony, innej osobie, na ten samej trasie, w tej samej linii, nie przeszedł obcinacz do paznokci…

 3. Czy na zewnętrznych granicach UE przy wyjeździe lub wyjeździe do UE od razu pokazywać pod paszport czy czekać na ruch że strony pogranicznika? Czy na granicach poza UE pomiędzy krajami bałkańskimi od razu okazywać ten dokument czy czekać aż zapytają?

  • Snupi zawitał w 23 krajach, jego dokumenty sprawdzane były raz. Dokładnie tak – RAZ. Generalnie dobra zasada przy przekraczaniu granic – nigdy nie wyrywaj się na zapas i nie bądź taki „hop do przodu”. Bo nikt nie lubi, jak przychodzi taki, co to niby wszystko wie, wtedy dla zabawy czy z zawiści mogą wymyślić jakiś dodatkowy wymóg. Albo jak już im coś dasz, to zaczną to bardzo skrupulatnie sprawdzać i a nuż znajdą w tym jakąś drobną lukę. Daj im i sobie miejsce, żeby się wykazać w jakimś pytaniu, a wtedy wszystko pójdzie przyjemnie i gładko.

   • Dziękuję serdecznie. Jedziemy za 2 tygodnie – z UE, Serbia, Macedonia, Grecja, Albania, Czarnogóra, Bośnia, Chorwacja i znów UE. Papiery sprawdziłem i są dokładnie takie jak radzisz z odpowiednimi datami. Jedziemy autem, mam na sunię transporter. Psina lubi jeździ a ja też jej samej z kimś nie zostawię. Spotkaliśmy rok temu w Albanii Polaków z psem i bardzo dobrze się im jeździ z psiakiem po Europie.

    • Polską granicę z czym? Białorusią czy Ukrainą? Bo tylko te dwie granice nam zostały, no i obwód kaliningradzki. Jeśli z Ukrainą, to tam nie byliśmy, ale słyszeliśmy że strażnicy są tam bardzo skrupulatni w kwestii psów. A co do nas, to Snupi zawitał w 23 krajach, jego dokumenty sprawdzane były raz w Gruzji i teraz jak wracaliśmy z Wenezueli do Brazylii. Tyle na 23 kraje.

    • Polską granicę z czym? Białorusią czy Ukrainą? Bo tylko te dwie granice nam zostały, no i obwód kaliningradzki. Jeśli z Ukrainą, to tam nie byliśmy, ale słyszeliśmy że strażnicy są tam bardzo skrupulatni w kwestii psów. A co do naszych doświadczeń, to Snupi zawitał w 23 krajach, jego dokumenty sprawdzane były raz w Gruzji i teraz jak wracaliśmy z Wenezueli do Brazylii. Dwa razy na 23 kraje.

     • Witam! Mamy psa z którym chcemy pojechać w tym roku do Gruzji ,wszystkie wymagane szczepienia są wykonywane w wyznaczonym terminie ale nie umiem nigdzie znalez informacji co wymagają Gruzini przy wjezdzie do ich kraju z psem , mam jeszcze jeden problem , niedawno sprawdzałam u weterynarza czip mojego pieska i okazuje się ,że nie ma go zarejestrowanego w żadnej bazie a lekarz weterynarii,który wszczepiał czipa i wydawał paszport wyjechał z Polski i nie mam z nim żadnego kontaktu. Co robić ?

     • hej, przepraszam że dopiero teraz odpisuję, ale napisałaś dwa takie same komentarze i system potraktował je jako spam i dopiero dzisiaj odnalazłem Twój komentarz w spamie. Nie wiem, czemu nie znalazłaś wymogów, na stonie, którą podajemy jest Gruzja https://www.pettravel.com/immigration/RepublicOfGeorgia.cfm A jeśli chodzi o czip. Napisz do administratora bazy, wyjaśnij, że weterynarz Cię oszukał. Jeśli nie zgodzą się za darmo wpisać psa, musisz to zrobić na własną rekę zapewne za opłatą, ewentualnie zarejestrować psa w innej bazie.

 4. legalizacja paszportu to inaczej świadectwo zdrowia do krajów trzecich, które honorują paszport UE !! to nie formalność raz na życie, a świadectwo zdrowia

  • Hej, czyli legalizacja jest potrzebna tylko przy wyjezdzie do krajów trzecich? Aktualnie próbuję znaleźć informację, czy potrzebna legalizacja paszportów dla kotów przy wyjeździe do Norwegii. Na stronie norweskiej nic o tym nie ma, na jakichś polskich znalazłam info „zwierzęta wyjeżdzające z Polski do krajów trzecich, czyli do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej z wyłączeniem Norwegii np. Rosja, Ukraina, Białoruś, Chorwacja, Turcja itp. muszą mieć w swoim paszporcie, w rubryce Legalizacja, potwierdzenie wystawione przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.”, ale w żadnych oficjalnych rozporządzeniach na taką informację nie trafiłam, a każdy wet mówi inaczej. Ma może ktoś jakąś podstawę prawną albo może mi pomóc? 🙂 dzięki

 5. Jeśli mamy wyadoptowanego psa warto iść do swojego lekarza weterynarii żeby sprawdzić czy faktycznie pies jest zaczipowany i wszystko się zgadza 🙂 Kocham adopciaki :*

 6. To że pies jest adoptowany ze schroniska wcale nie znaczy że ma chip. Są schroniska i schroniska 😉 Czasem w książeczce jest wpisany jakiś ciąg znaków a chipa nigdzie „w” psie nie uświadczysz, a czasem po prostu wydają bez tego bo nikt o chipa nie pyta….byle psa się ze schronu pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *