POWIEŚĆ GRAFICZNA PODRÓŻE Z PAZUREM

W objęciach Pasatów – czyli już trzecia część powieści komiksowej naszego i Filipa Sułowskiego autorstwa już w sprzedaży.

Po wydarzeniach z poprzednich części, pokonaniu gór i pustyni, teraz wypływamy na ocean. Zobaczycie jak łapie się morski autostop – jachtostop – i w małej łajbie rusza na trawers Atlantyku.  

 

Opowieść adresowana jest do czytelnika w każdym wieku, bo całość spajają wydarzenia, które rzeczywiście się nam przytrafiły, humor i żarty oraz postać Snupka – psiego odkrywcy i zabawowego przyjaciela. Akcja rozgrywa się w trakcie planowanej wyprawy dookoła świata, zatem pełna jest podróżniczych przygód i kulisów takiego życia. Nie zabraknie jednak najważniejszego przekazu – sygnalizacji tematów poważnych, problematycznych i istotnych dla życia ludzi i całej planety. Zwłaszcza w kwestiach ekologicznych i społecznych. Pokazujemy powiązania naszych codziennych decyzji z tym stanem i jak możemy je tym samym sposobem kształtować i zmieniać. Także ukazywać relacje na linii człowiek – pies oraz uczyć odpowiedzialnego traktowania tych zwierząt, ale także i innych.

1. odcinek „Historia łapą pisana” (tutaj dostępny w druku lub jako cyfrowy ebook) opowiada m.in. jak powstały „Podróże z Pazurem” oraz o rozpoczęciu w 2017 r. ciągle trwającej wyprawy dookoła świata. Premierę miał w 2020 r. i według dziennikarki Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak to jeden z ciekawszych tytułów dla dzieci, który ukazał się w 2020 r. zobacz wywiad w TVN, a całą serię skomplementował Adam Rusek – ogromnie doświadczony historyk sztuki komiksu, współpracujący m.in. z Biblioteką Narodową – zobacz nagranie od 36.30 minuty.

Więcej recenzji (różnych części) odnajdziecie też u Rodziców dla Klimatu (www lub FB), Człowiek z popkultury (fb), czy Przeczytane z biblioteki (yt), Sztukater (www), także u Lubię Komiksy (yt), czy Comixxy (fb), u Bajkochłonka (www). Pozdrawiam i obszczekujemy wszystkich innych, o których nie wiem, albo mówią o nas pocztą pantoflową (jeden z pierwszych – Grzegorz Kopeć). Wszystkie odcinki mają też swoje oceny oraz recenzje czytelników na portalu Lubimy Czytać.

2. część o podtytule „Kalima nosi piaski Sahary” w sprzedaży m.in. pod tym linkiem (wersja cyfrowa/ebook TUTAJ). W tej części zabieramy Was do Maroka. Pokazujemy mnóstwo piękna, które skrywa ten kraj, a to i tak tylko jego ułamek. Piękna kultury, natury, historii, ludzi… Wyjaśniamy niuanse i nieścisłości, np. wobec języka używanego w Maroku, czy odmienności kultury tego kraju względem krajów arabskich.


Podkreślamy, że powieść adresowana jest do czytelnika w każdym wieku. Naszym założeniem jest, by był to tytuł, do którego dzieci będą mogły wracać co jakiś czas, i w każdym momencie czerpać z innych warstw. By wracały z nową, poszerzona wiedzą i rozumieniem świata, ale jednocześnie by ta książka im to rozumienie pomagała budować i kształtować. Ale nawet dorośli, w tym Ci bez dzieci, będą się bawić i dowiadywać ogromu nowych informacji z tego tytułu. Nie mówiąc już o starszych nastolatkach.

Chcielibyśmy, aby tytuł był czasem wspólnym dla rodziny. By dzieci i nastolatkowie po lekturze mogli dzielić się z rodzicami informacjami i pomysłami, a wręcz motywować ich do zmian. Jednak ważne jest, by rodzice pomagali, uzupełniali i wyjaśniali niektóre poboczne wątki niezbędne do interpretacji. To samo dotyczy interakcji z rówieśnikami. By wszyscy inspirowali się do dalszych poszukiwań informacji i rozpoczynali swoje projekty i pomysły – czy to podróżnicze, czy społeczne, czy naukowe. Poza rozrywką, chcemy, by czytelnik nie tylko był w tej historii, ale by sam tworzył historię prawdziwego świata i ludzkości.

Zanim przejdziemy dalej, nadmienimy, że część I i II są już DOSTĘPNE W ANGIELSKIEJ WERSJI JĘZYKOWEJ na platformie Izneo. Dedykowane nie tylko osobom, które najzwyczajniej nie znają polskiego, ale także młodzieży do nauki jęz. angielskiego, czy dla dorosłych i polonijnych dzieci z całego świata do nauki polskiego! Trwają pracę nad tłumaczeniem na język hiszpański!

Wszystkie części w zestawie dostępne TUTAJ

O CZYM JEST CAŁOŚĆ i ile będzie odcinków?

Cała seria planowana jest na 8 do 10 odcinków. Trzonem fabuły są nasza historia i przygody, ale one mają być tylko nośnikiem treści o wiele ważniejszych: uświadamiania, jak bardzo zniszczona jest nasza planeta, nasz dom oraz pokazywać powiązania naszych codziennych decyzji z tym stanem. Uczyć szacunku do natury, przyrody, innych kultur, zwierząt domowych, ale przede wszystkim tych dzikich, a także tych uznawanych za te „do zjadania”. Pokazywać różnorodność i złożoność świata. Uczyć odpowiedzialnego traktowania psów i udowadniać, że to naprawdę idealni przyjaciele – a nie zabawki! Każdy odcinek będzie zawierał nietypowe elementy dla tego typu dzieł, które angażować jeszcze mocniej mają czytelnika.

DLA KOGO?

Tytuł adresowany jest do czytelnika w każdym wieku, chociaż powstawał z założeniem dotarcia szczególnie do dzieci od 8 roku życia wzwyż i młodzieży. Zadbaliśmy jednocześnie o to, by lektura była ciekawa i zabawna również dla dorosłych! Z racji tematów, które będą się w nim pojawiać, zależy nam, by czytelnik był już dość świadomy swoich decyzji i mógł szerzej spojrzeć na świat. Młodsze dzieci również mogą wiele z tego zrozumieć, a te najmłodsze będą mogły z powodzeniem cieszyć się podstawową – wizualną – warstwą i głównym wątkiem historii oraz postacią Snupka – naszego psa.

Jesteśmy dumni, bo już pierwsza część zbiera dotychczas same pozytywne opinie i recenzje: zarówno ze strony osób, które nigdy z formą komiksową nie miały nic wspólnego, a wręcz były jej niechętne, jak i osób znających się na tym gatunku, czy książkowych wyjadaczy. Dostaliśmy wiadomości, w których rodzice informowali nas, że stał się to ulubiony tytuł ich dzieci. A nawet takie, że ich dzieci zaczęły lubić czytać książki po styczności z naszym tytułem… Z ogromnej ilości komentarzy, wiadomości prywatnych i opinii wiemy, że dorośli również czerpią wiele z lektury. Taki zresztą jest nasz cel – by komiks był czasem spędzonym wspólnie. By rodzice mogli wyjaśniać dzieciom pewne słowa i wątki, ale też odwrotnie, by to dzieci przekazywały rodzicom informacje. Mamy nadzieję, że jak najwięcej z Was zdecyduje się ocenić go samodzielnie.


Jak widać, podstawy scenariusza napisało samo życie.

AUTORZY:

Scenariusz, dialogi piszemy sami, także kolorujemy rysunki wykonane przez Filip Sulkovsky (który, oprócz tego, że jest utalentowanym rysownikiem, to sam zbudował swój 6-metrowy jacht ze sklejki w ogródku w Krakowie i przepłynął nim Atlantyk! Poznaliśmy go w 2018 r. na Wyspach Zielonego Przylądka i wtedy zasiało się pierwsze ziarenko pomysłu o komiksie, ale to opowieść, która znajdzie się w 4. odcinku serii ). Konsultacji udziela nam znawca gatunku – Daniel Chmielewski.

Komiks to ogrom pracy, której się podjęliśmy głównie w imię misji. Jesteśmy bowiem przekonani, że tylko dzieci, nowe pokolenie ma na tyle świeże i nieskażone spostrzeżenia, by móc odmienić diametralnie pojmowanie i patrzenie na istotę istnienia gatunku ludzkiego, człowieka jako jednostki oraz zmienić otaczającą nas rzeczywistość i destrukcyjny kurs cywilizacji. Chcemy zatem przekazać im w przyjemnej formie podstawową wiedzę i świadomość, by mogły stworzyć idee i rzeczy, które pozwolą im zacząć budować lepszy świat. Zaczynając od najprostszych wyborów.

GDZIE KUPIĆ?

Zakupu można dokonać niemal wszędzie, w księgarniach stacjonarnych i internetowych, ale my zachęcamy do zakupu bezpośrednio w sklepie internetowym wydawcy, co zapewnia nam największy zysk (który jest symboliczny z racji patologii polskiego rynku książek – o czym piszemy odrobinę szerzej dalej). Tylko na stronie wydawnictwa komiks dostępny jest także z naszymi podpisami i ŁAPO-grafem Snupka lub zestawach z akcesoriami nawiązującymi do rysunków i wykonanych z bawełny organicznej: skarpetki, plecakiem lub torby z bawełny organicznej. Różne opcje zestawów dostępne pod adresem: https://wydawnictwodookolaswiata.pl/kategoria-produktu/ladne-rzeczy/

Skarpetki: dziecięce, 36-41 i 42-46

Wszystkie akcesoria zostały wykonane z zachowaniem zasad, które przekazuje sam komiks – jak najmniejszej szkodliwości ich produkcji dla środowiska i godnego traktowania wszystkich ludzi, zatem: użyta jest w nich bawełna organiczna (jeśli ktoś nie wie – czym różni się bawełna organiczna od zwykłej bawełny, to odsyłamy TUTAJ i zachęcamy do poszperanie jeszcze więcej w internecie – bo to bardzo ważne do podejmowania odpowiedzialnych decyzji konsumenckich wszelkich produktów wykonanych z bawełny), odpowiednio certyfikowane farby o niskiej toksyczności dla środowiska (jak i oczywiście organizmu człowieka), produkcja finalna przeprowadzona w Polsce. Etykiety wykonane z papieru z recyklingu i z użyciem tylko jednego koloru farby. Idea produktów jest też taka, by były to rzeczy naprawdę przydatne i będące w użyciu, a nie by stawały się tylko kolejnym – zbędnym – gadżetem. Akcesoria można kupić osobno – bez komiksu. Do plecaka czy torby można dokupić specjalne flamastry, które umożliwiają własnoręczne jego pokolorowanie czy opisanie (oczywiście możliwe jest ich wykorzystanie na wszystkich innych rzeczach z bawełny).

Jeśli ktoś znajduje się poza granicami Polski i chciałby zamówić komiks, jest to możliwe. Należy wysłać zapytanie na adres
sklep@wydawnictwodookolaswiata.pl i koszty wysyłki zostaną indywidualnie ustalone. Jeśli ktoś nie posiada polskiego konta, to wykonać może bezpośredni przelew zagraniczy na konto podane w regulaminie sklepu (ING Bank Śląski PL 64 1050 1461 1000 0090 7671 3537 , niezbędny do przelewów zagranicznych Kod BIC/SWIFT ING: INGBPLPW). Niebawem uruchomione też zostaną płatności kartą.

„Plastikowe morze” w Hiszpanii istnieje naprawdę w okolicach miejscowości El Ejido w Andaluzji. Zresztą cała Andaluzja pełna jest mniejszych i większych skupisk tuneli foliowych. To skupisko jest tak duże, że widać je z kosmosu. Powstało, by zaopatrywać w warzywa i owoce tylko okolice, jednak w imię zysku finansowego, stało się dostarczycielem warzyw i owoców do całej Europy – z wieloma negatywnymi tego skutkami. Więcej o oddziaływaniu społecznym oraz na środowisko tego miejsca poczytać możecie tutaj
czy tutaj, czy tutaj.

Komiks jest szyty nicią (a nie klejony), co gwarantuje jego długą żywotność i wygodę czytania. Również użyty papier jest wysokiej jakości i gramatury, więc wiele zniesie, a co najważniejsze – pięknie odwzorowuje rysunki, w które włożyliśmy tyle pracy i serca (z grubej i twardej okładki zrezygnowaliśmy ze względów ekologicznych, także szycie jest ukłonem w ich stronę).

POLSKI RYNEK KSIĄŻKI:
Komiksy w Polsce nie są popularne. Sprzedaż wynosi zazwyczaj około 1 000 egzemplarzy dla danego tytułu (całościowo, a nie rocznie).
Najbardziej rozpoznawalni polscy autorzy, działający na rynku od wielu lat, często nie przekraczają 2 tys. danego tytułu (znowu podkreślam – nie rocznie, a całościowo), a wynik rzędu 3-4 tysiące to wyniki spektakularne. Cały rynek książki w Polsce jest w fatalnym stanie: niska sprzedaż i piracenie, a rynek sprzedaży przypomina patologiczny kartel, rządzony i kształtowany przez duże sklepy i hurtownie, które pobierają ogromne prowizje (zazwyczaj powyżej 50%, czasem aż do 75%). Po czym, wykorzystując tę prowizję, następnie dumpingują ceny. Ogólnie o procesie zarabiania na książkach przez autorów poczytać możecie tutaj. A o większych patologiach działania największych „sprzedawców” np. tutaj

Dodatkowo, podjęliśmy pewne decyzje dotyczące ceny i formy dystrybucji, by każdego chętnego odbiorcę było stać na zakup. By ważne edukacyjne przekazy, które zawiera treść, mogły trafić do jak największego i zróżnicowanego grona, a nie tylko tego zaznajomionego z internetem (i to jego wybiorczą częścią) czy bogatszej części społeczeństwa w dużych miast.

Dlatego zysk dla nas z jednego sprzedanego egzemplarza poprzez księgarnię, sklep internetowy itd. wynosi między 1 a 2 zł. Jak widzicie, nie robimy tego dla pieniędzy, bo stworzenie jednego odcinka to przynajmniej 8 miesięcy pracy niemal pełnowymiarowej. Dlatego pomóżcie nam, by chociaż misyjny cel naszego dzieła został w części spełniony. Pomóżcie nam dalej tworzyć historię łapą pisaną… Pomóżcie nam, by o powieści komiksowej Podróże z Pazurem zrobiło się głośno. Byśmy mieli motywację kontynuować prace nad kolejnymi odcinkami i chociaż minimalne wsparcie finansowe. Pomogą w tym także wszystkie opinie, byśmy mogli go doskonalić i zdobywał rozgłos. Taką opinię czy ocenę możecie wystawić przykładowo na stronie Lubimy Czytać czy stronie księgarni/sklepu, w której dokonacie zakupu. My zachęcamy do zakupu bezpośrednio, co zapewnia nam odrobinę większy zysk. Liczymy na to, że uda nam się wyjść na rynki zagraniczne (gdzie komiksy są znacznie popularniejsze, a nawet traktuje się jako pełnoprawną sztukę, ceny książek pokrywają faktycznie pracę nad nią spędzoną, a rynek wydawniczo-kolportażowy nie tak patologiczny).

PATRONI MEDIALNI KOMIKSU PODRÓŻE Z PAZUREM:

 1. Dzikie Życie – czasopismo i portal
 2. Rodzice dla Klimatu
 3. Dziennikarz dla Klimatu – Szymon Bujalski (Facebook / Instagram)
 4. Victor Junior – czasopismo dla młodzieży
 5. Pets Style – czasopismo i portal dla posiadaczy psów

15 comments to “POWIEŚĆ GRAFICZNA PODRÓŻE Z PAZUREM”
  • Dzień dobry, komiks o piaskach Sahary wygrała nasza trzylatka w konkursie „Trasy dla bobasa”.
   Pierwszy czytał syn, 9cio latek. Potem czytał siostrze. Potem ja czytałam. A teraz siedzą na łóżku i znów czytają (i każą mi mówić po francusku).
   Idea super, forma też – bardzo lubimy komiksy.
   Na pewno dokupię pierwszą część.
   I czekamy na resztę!
   Pozdrawiam serdecznie.

   • tak ogromnie miło nam czytać o takich reakcjach 🙂 Mamy nadzieję, że nie zamęczą z tym francuskim za mocno, rozumiem, że Twój nie jest taki połamany? 😉 Czekamy w takim razie na wrażenia z pierwszej części 😉 Dziękujemy i może do zobaczenia gdzieś, do marca/kwietnia 2022 r. jesteśmy w Polsce. Może zawitamy do szkoły syna na jakaś prezentację…

 1. Komiks jest świetny. Bardzo ładnie i estetycznie zrobiony 😍 obrazki są przepiękne 💚 jedyny minus to strona z której jest zamawiany. Żadnego potwierdzenia na maila, że zamówienie jest realizowane albo wysłane. Nie dostałam od ich maila, że paczka jest wysłana i nie spodziewałam się kuriera. To jest dla mnie dużą porażką. Zwłaszcza ze komiks był prezentem.
  Mimo to, kupiłabym go jeszcze raz, ponieważ jest wspaniały i porusza ważne tematy 💚

  • Hej, bardzo nam przykro i przepraszamy, jeśli spowodowało to jakieś komplikacje planów. To musiała być jakaś kwestia techniczna, bo normalnie sklep wysyła maile. Nie dostaliśmy więcej takich sygnałów, więc trudno nam znaleźć przyczynę :/ Ważne, że się udało i że się podobał. Dziękujemy za miłe słowa 🙂

 2. Z moją 5letnią bratanicą pochłonęłyśmy komiks na raz 💙 Piękne grafiki, fajne dialogi, które poruszają ważne tematy: odpowiednie traktowanie zwierząt, ekologię, ale też to, że można spełniać swoje marzenia 😀 Dodatkowo na końcu trochę porad odnośnie dbania o środowisko. Świetna robota! Potrzebne jest więcej książek jak ta, które edukują przyszłe pokolenia w przystępny i zabawny sposób 😀 Czekamy na więcej ☺ Będę polecać wszystkim. I małym, i dużym 👍

 3. Moje dziecko, oporne do czytania 🤦‍♀️😣 komiks pochłonęła momentalnie 😳😂😁 czyta drugi raz 😁 komentarz jest na gorąco 🙂 ale obiecuje ze jak ja przeczytam i przepytam Córę 😁 z ostatniej strony również 🙂 dodam kolejny 🙂

 4. Komiks jest cudowny! Treść, rysunki, humor wszystko sie zgadza. A jakość wydania mnie powala! Papier! Wytłoczenia na okładce! Dbałość o najmniejszy detal, wszystko dopełnia całości. Polecam gorąco! Good Job!

 5. Dziś dotarło i już przeczytane. Świetny komiks, czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, a przy okazji pouczająco 😁 Polecam dla młodych i trochę starszych. Skarpetki i plecak są extra. Czekam na kolejną część. Wspierajmy takie pozytywne inicjatywy.

 6. Pierwszą część komiksu jeszcze czytamy ale już możemy powiedzieć, że świetny! Krótkie podsumowanie problemu braku wody pitnej na świecie na końcu książki to WSPANIALY pomysł 😁

   • Komiks jest wspaniały! Jeżeli ktokolwiek waha się nad zakupem, gwarantuje, że to świetna inwestycja 😉 Zarówno na prezent jak i dla własnej przyjemności ! Cytując klasyka „bawiąc uczy”. A wykonanie komiksu jak i gadżetów jest najwyższej jakości! Jestem pewna, że nikt nie będzie rozczarowany. Oby kolejne części były równie fajne!

 7. Planujemy psa ze schroniska, niestety syn wybral krotkonogiego,
  Skad mam wiedziec, jak on bedzie znosil wedrowki w gorach?

  • Nie będziecie wiedzieć, dopóki nie spróbujecie. I nie ważne czy pies ma krótkie nogi czy nie, bo liczyć się będzie Wasza więź, wsparcie jakie mu dajecie, przygotowanie, zdrowe podejście. Zdrowy pies kondycyjnie bije o głowę człowieka. Spotykaliśmy w górach jamniki czy nawet ratlerki i radziły sobie wyśmienicie. Psy dostosowują się do życia człowieka, ale potrzebują w tym pomocy i pracy, a nie rzucenia od razu na głęboką wodę. Więc to zależy od Was głównie, motywacji, konsekwencji, a nie samych cech psa. No i zależy od tego, jakie to też wycieczki. A jeśli macie wątpliwości, to poczytajcie tego bloga dokładniej, m.in. artykuł o psie w górach http://www.podrozezpazurem.pl/2019/07/14/pies-w-gorach/ Jeśli dalej macie wątpliwości, to może warto w takim razie się zastanowić, czy to dziecko powinno decydować całkowicie swobodnie. Pies to nie zabawka, to partner na ponad 15 lat. Jedno jest pewne, jak pies już zacznie z Wami chodzić, to na pewno mu się nie znudzą wycieczki, tak jak np. mogą się znudzić synowi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *